Trabzon’da prematüre doğan bebeğe kasık çatlağı ameliyatı yapıldı

Trabzon’de 27 haftalık doğmasının peşi sıra KTÜ Farabi Hastanesi Yenidoğan Korkulu Bakım Ünitesi’nde tedavi gören bebeğe, vücudundaki şişliklerin fark edilmesi konusunda alışılagelen veladet haftası beklenerek kasık fıtığı ameliyatı yapıldı.

KTÜ Farabi Hastanesi’nden yapılan bağlanmış açıklamada, 27 hafta ve 730 gram doğan B.Y’nin izleme edildiği ağırbaşlı bakım ünitesinde yapılan tetkik ve muayenelerinde salim ve sol kasıklarında şişliklerin bulunduğu fark edildi.

Ameliyatı amacıyla normal doğum haftası beklenen bebek, kısaca 2,5 ay sonraları Dr. Akademisyen Hatice Sonay, Sert Cömert ve duyum yitimi uzmanı Prof. Dr. Minnet Geze Saatçı eliyle ameliyata alındı.

Başarıyla sona muazzez operasyonun peşi sıra hastanın taburcu edildiği kaydedildi.

Dr. Akademisyen Cömert, doğum ağırlığı ile kasık fıtığı görülme sıklığının birbiriyle ilişkili olduğuna bel ederek, “Primer kasık fıtığının erkeklerde görülme sıklığı, kızlara bakarak üç ila dört tekmil daha fazladır. Erkeklerde üstelik kızlarda birlikte salim tarafta daha kesif görülür. Erkek çocuklarda görülme sıklığı, doğumdan sonraki evvel yılda en yüksektir ve doğumdan sonraki önce ayda doruk yapar. Gelişigüzel iki tarafta fıtık görülme oranı kestirmece yüzde 10’dur. Er doğan ve düşük mevlit ağırlıklı bebeklerde bu cesamet, kısaca yüzde 50’dir.” değerlendirmesini yaptı.

Share: