Şırnaklı mânialı milli tenisçi Zeliha Aksak hedeflerine yavaş yavaş ilerliyor

Tahminî 3 yıl geçmiş başladığı tekerlekli sandalye tenisinde kalburüstü sonuçlara imza atan Şırnaklı 16 yaşındaki milli sportmen Zeliha Aksak, ailesinden uzak kalmasına karşın olimpiyat hayali üzere gece gündüz çalışıyor.

Şırnak’ta karye korucusu ağababa ile ev kadını annenin 7 çocuğundan biri olan Zeliha, tenis antrenörü olan öğretmeni Hüseyin Buğa ve okul müdürü İsmail Zeyrek’in desteğiyle 2019’da tekerlekli sandalye tenisine başladı.

Bir müddet sonradan antrenmanlar amacıyla okulun yurduna yerleşen tüvana sportmen, bakir tip koronavirüs (Kovid-19) zımnında açıktan eğitime geçilmesine karşın tenisten uzak tükenmek için otostop çekerek idmanlarına gitti.

Yeteneğiyle kendini gösteren milli sporcu, aynı süre sonra Türkiye Bedenî Engelliler Spor Federasyonu yetkililerinin dikkatini çekti. Tekerlekli Koltuk Alan Topu Milli Takımlar Başantrenörü Ayhan Polat’e vasıl Zeliha Aksak, eğitimini ve spor yaşantısını Ankara’da yaşamak için talepte bulundu. Zeliha Aksak’ın hırsından etkilenip Şırnak’a giden Çelik, burada sporcunun ailesiyle görüştü. Milli sportmen, bu sayede Polat’in girişimi ve hayırseverlerin desteğiyle Ankara’da hususi bire bir okul ve yurda kaydını yaptırdı.

Zeliha Aksak, lise eğitimini sürdürdüğü Ankara’da Ayhan Polat ile haftada 5 dönme antrenman gerçekleştiriyor.

Manisa’da 3 kategoride birincilik

Geçen sene federasyon marifetiyle Antalya’da düzenlenen, uluslararası turnuvalar olan “Megasaray Open”, “MTA Open” ve “KrosMedical Open” tekerlekli koltuk alan topu turnuvalarına çağırma edilen Zeliha Aksak, burada Türkiye’yi temsil etti.

Son adına geçen kamer Manisa’nın Demirci ilçesinde gerçekleştirilen “Tekerlekli Sandalye Alan Topu Akıncılar Sınıflama Turnuvası”na katılan Zeliha, 3 kategoride bir numara oldu.

Zeliha: “Alan Topu, bedenî engelliler için pres aynı spor”

Zeliha Aksak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tenise başladıktan sonra stabil haddinden fazla ulusal turnuvaya katıldığını söyledi.

Emeklerinin karşılığını almanın gururunu yaşadığını rapor eden Zeliha, “6 kardeşim var, genişlik büyükleri benim. Antrenmanlardan ve turnuvalardan geçenek buldukça bayramlarda ailemin yanına gidiyorum. Teniste genişlik başından bu yana gözüm yükseklerde. Hedefim Paris’teki 2024 Paralimpik Oyunları’na katılmak. Alan Topu, bedensel engelliler için pres aynı spor. Alan Topu ağırbaşlı değil zeka sporu olduğu üzere daha koca.” diye niteleyerek konuştu.

Başantrenör Ayhan Polat ise Zeliha Aksak’ın en özel sporcularından biri olduğuna dikkati çekti.

Sporcusunun güdük sürede kendisini kanıtladığını dile getiren Çelik, “Bizi bildirme çokça etkileyen Zeliha’nın hikayesiydi. Şırnak üzere maddi imkanların ve şartların baskı olduğu benzeri ortamda spora olan ilgisi bizi şaşırttı. Zeliha ile haftada 5 aktarılma sakil egzersiz yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zeliha’nın zihayat yaşında büyük başarılar elde ettiğini hatırlatan Polat, “Buradaki bildirme nazik kazançlardan biri Şarki ve Güneydoğu amacıyla Zeliha’nın kurum kabil olması. Hem oyunu, hem şampiyonluğu hem dahi şahsiyet anlamındaki orada sporculara örnek olabilecek can olarak pekiştirmek istiyoruz. Çünkü başarılar sağlık turnuvalar kazanılır, kaybedilir. Amma rol müşabih tevessül etmek bambaşkadır. Zeliha mütehammil yolda inşallah kendisini yetiştirecek.” değerlendirmesinde bulundu.Share: