Müslüme Yağal’ın ölümüyle ilgilendiren 4 maznun bilge karşısında

Mersin’in Gülnar ilçesinde, 3 yaşındaki Müslüme Yağal’ın ölümüne ait haklarında değişik suçlardan sevgili açılan biri vakfedilmiş 4 ev yakınının yargılanmasına başlandı.

Silifke 2. Pahal Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, kaybolma yerine aranan Müslüme Yağal’ın geçen sene 19 Teşrinisani’da ölmüş bulunmasına ilişkin, çocuğun tutuklanan büyükbabası H. Yağal ile tutuklanmadan sanıklar büyükannesi A. Yağal, annesi S. Yağal ve suça sürüklenen ağabeyi O. Yağal katıldı.

Mersin Barosu Avrat Hakları ve Yavru Hakları Merkezi yerine avukatlar ile canip avukatları birlikte salonda amade bulundu.

Duruşmaya sunulan Müslüme Yağal’ın ölümüne ait Adli Tababet Kurumu ve görüngü raporlarında, aşağı kızın kesme ölüm nedeninin daha belirlenemediği bilgisine meydan verildi.

H. Yağal hakkında, gelini S. Yağal’a karşı “Kalifiye tensel hamle”da bulunduğu, bu akın sonucunda gelininden doğduğu belirlenen A. Yağal’a karşı da “Çocuğun cinsî istismarı” suçunu işlediği iddiasıyla hazırlanan mülhak iddianame sav dosyasıyla birleştirildi.

Sanıklar savunmalarında, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Ağababa M. Yağal’ın müşteki, ağabeyler K. Yağal ve H. Yağal’ın üstelik tanık yerine dinlendiği duruşmada, A. Yağal üstelik kıygın sıfatıyla ifade verdi.

Avukatların beyanlarını bile dinleyen murafaa heyeti, Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılma talebini kabul etti.

Heyet, H. Yağal’ın tutukluluğunun devamına, diğerlerinin üstelik mevcut halinin sürmesine değişmeyen vererek duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

İddianameden

Müslüme Yağal’ın ölümüyle ait iddianamede, mevkuf sanık H. Yağal için “Kendisini savunamayacak andıran akrabayı bir suçu alalamak, delillerini ortadan başlamak veya işlenmesini kolaylaştırmak evet de yakalanmamak amacıyla düşünülerek öldürme”, “Çocuğa ya bile beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda kâin kişiye cebin kasten cani”, “Üstsoy yahut altsoydan birine ya da âdem yahut kardeşe alın düşünülerek kanlı”, “Çocuğun kalifiye tensel istismarı” ve “Seksüel amaçla matematik, gözdağı ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından delik cezası isteniyor.

İddianamede, tutuksuz sanıklar büyükanne A. Yağal, esas S. Yağal ve suça sürüklenen koca O. Yağal amacıyla de “Suçluyu himmet” suçundan ceza temenni ediliyor.

Olayın geçmişi

Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi kırsalında 10 Teşrinisani 2021’dahi deri kurdukları tam 3 yaşındaki kızları Müslüme’nin kaybolduğunu tamlayan Yağal ailesi durumu ilgililere bildirmişti.

AFAD, IVEĞEN, itfaiye aracı ve cingöz ekiplerince kırsal alanda açık yetenekli himmet başlatılmış, kaybolma kız çocuğunun cansız bedeni 19 Son Teşrin 2021’dahi ilçedeki rustik alanda bulunmuş ve ertesi dönem Karaman’de toprağa verilmişti.

Jandarma ekiplerince gözaltına alınan 8 karı yakınından büyükbaba H. Yağal tutuklanmış, 3’ü tutuklanmadan yargılanmak için diğerleri başıboş bırakılmıştı.Share: