Karaman Valisi Tuncay Akkoyun bal hasat programına katıldı

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Karaman Arıcılar Birliği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından birleştirme edilen bal hasat programına katıldı.

Merkeze vabeste Medreselik köyünde yapılan etkinlikte, Akkoyun ve AK Tümen Karaman Mebus Selman Oğuzhan Iz öz sahiplerinden vukuf alıp, kovandan çıta çıkarıp has işlemini gerçekleştirdi.

Akkoyun, gazetecilere, bal hasadında aracıların hasat sevincine katılmak üzere burada olduklarını söyledi.

Üreticilerle birlikte bal hasadı yapıp, sonrada bu balı süzdüklerini nâkil Akkoyun, şunları kaydetti:

“Karaman arıcılık anlamında artımlı bire bir coğrafya. Bölgemiz nebat çeşitliliği açısından haddinden fazla zengin. Bu yüzden gezgin ve evcil aracılarımızın yoğun demet gösterdiği bir vadi. Bizim amacımız Karaman’ın herhangi bir yerinde arıcılığı heveslendirme yazar, yaygınlaştırmak. Bu yıl arıcılık anlamında çoğalan ayrımsız sene. Arıcılarımız bu işi eşleriyle, çocuklarıyla beraber yapıyor. Bu haddinden fazla müjdeli. Arıcılarımız bu işi tekniğine uygun kendisine yapıyor. Hangi yaptıklarını biliyorlar. Bizim istediğimiz, arzu ettiğimiz çağdaş vasıta bu. Bizler tekmil üreticilerimize olduğu gibi arıcılarımıza da tamlık imkanlarımızı seferber edeceğiz. Kâfi ki üretim olsun, insanlarımız çalışıp mutlu olsunlar. Vatanı yatışmak üretmektir, çalışmaktır, bu topraklara mülhak değer sağlamaktır.”

Mebus Eser’bile Karaman’ın hem bozkırın içre, hem dahi sırtını Toroslara dayamış seçme benzeri kent olduğunu belirterek, “Bu dahi Karaman’ın bitki çeşitliliğini artırıyor. Dolayısıyla balımızın lezzeti bir başka oluyor. Tığ iddialıyız. Bu elan geçmiş tescillendi. Karaman’ın balı ülkemizin sayılı ballarından. Kim nerede bal tadarsa tatsın, pekâlâ Karaman’ın balından tatsın diyoruz.” dedi.

Karaman Arıcılar Birliği Başkanı Gürsel Yasan ise angajman namına 710 üyeleri olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Güzeşte sene 46 bin arılı kovanımız vardı. Bu yıl artağan tıpkı yıl, arılarımız üredi. Bu sayının 62 bini geçeceğini hesap pusulası ediyoruz. Mutluluğumuz şu, bizlerin yanında olan, çadırlarımıza girebilen, desteklerini esirgemeyen yöneticilerimiz var. Bu bizleri umutlandırıyor, çekicilik duyuyoruz. Karavan projemiz var, bindi veriliyor. Üründe bakiye yapmayacak ilaçlama projelerimiz var.”

Share: