Köylüler yıllardır Ağrı’dan göç etmeyen leyleklere özenle bakıyor

Veca’nın Doğubayazıt ilçesindeki tıpkısı tenvirat direğinde yaptıkları yuvada canlı leyleklere köylüler yıllardır özenle bakıyor.

Sahip olduğu sulak alanlarıyla haddinden fazla sayıda kuş türüne sülale sahipliği fail Doğubayazıt ovasında kâin ilçenin Bardaklı köyü, her sene leylekler ilkin kalkmak üzere tıpkısı çok muhacir kuşu ağırlıyor.

5137 metre rakımıyla Türkiye’nin bildirme faziletkâr dağı olan Balkı Dağı’na mail noktadaki köyde yıllar evvel sakat tıpkı tavzih direğine yaptıkları yuvada yaşamını sürdüren leylekler da yıllardır köy ve çevresinden göç etmiyor.

Yazın dolaşma boyu ovada avlanarak karınlarını doyurup köydeki yuvalarına dönen leylekler, güzün ise civardaki sazlıklara gidip kışı burada geçiriyor.

Bu nedenle köylülerin özenle baktığı leylekler yöreye gelenlerin üstelik beğenisini topluyor. Köye gelen vatandaşlar, leyleklerin fotoğrafını çekiyor.

Köy muhtarı Ahmet Şah Kurt, AA muhabirine, 53 yaşında olduğunu ve çocukluğundan bu yana leyleklerin gelişigüzel zaman köye geldiğini söyledi.

Leyleklerin köye ayrı benzeri gösteriş katttığını tamlayan Kurt, şöyle konuştu:

“Köyümüzün dakikasında birlikte sazlıklar bulunuyor ve doğrusu burada çokça sayıda kuş türü meydan alıyor. Leylekler bile havalar ısınınca köyün içindeki yuvaya geliyor, kışın dahi sazlıklarda kalıyor. Leyleklere özenle bakıyoruz, kimse üstelik beis vermiyor. Leylekler bile bizden biri oldu. Çoğu antlaşma yoldan geçen insanlar burada durup fotoğraflarını çekiyor. Leylek yuvasının Dert Dağı manzarasında olması birlikte ayrı bir mazmun taşıyor.”

Share: