13. Büyükelçiler Konferansı’nın teması “2023 ve Ötesinde Akıllı ve Şefkatli Türk Diplomasisi”

Türkiye’nin ancak dışında ve kalıp teşkilatında görevli büyükelçilerin ve dip düzem yöneticilerin katılımıyla 2008’den bu yana düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nın 13’üncüsü bu sene 6-12 Ağustos’ta “2023 ve Ötesinde Uslu ve Şefik Türk Diplomasisi” temasıyla düzenlenecek.

Ankara’da düzenlenecek Konferans kapsamında vekillik amacıyla kıymetlendirme oturumları düzenlenecek, büyükelçiler Türk dış politikasını yakından ait lehçe ve küresel meseleler karşı kapsamlı düşün alışverişinde bulunacak.

Konuşma çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki büyükelçiler Kayseri ve Nevşehir’i 12 Ağustos’ta ziyaret edecek.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek Büyükelçiler Konferansı’nın “2023 ve Ötesinde Akıllı ve Şefik Türk Diplomasisi” teması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. ve Hariciye Teşkilatının kuruluşunun 500. sene dönümüne balya gelen 2023 yılına atfen belirlendi. Tema ile 2023’e yaklaşırken Türkiye’yi sahada ve masada hararetli kılan müteşebbis ve insanca dış siyasa anlayışının şeş çizildi.

Resmi açılışı 8 Ağustos’ta yapılacak Konuşma’ta Çavuşoğlu Türk büyükelçilere ve çağrılı ecnebi konuklara hitapta bulunacak ve büyükelçiler, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla de kabul edilecek.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un birlikte akseptans edeceği büyükelçilere Konuşma kapsamında Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çipo birlikte hitap edecek.

Büyükelçiler, Dış Soylu Erki İlişkiler Yerleşmiş (DEİK) İş Konseyleri ile düzenlenecek bölgelere ait toplantılarda da uğur ülkelerdeki aksiyon ve yatırım fırsatlarını ele alacak.

Yabancı konuklar birlikte saha alacak

Her sene planlı Konferansa ecnebi konuklar bile dil cambazı olarak nida ediliyor. Sonunda etkinlik arsıulusal format kazanırken; bölgesel ve uluslararası konularda yabancı konukların tespitleri konferansların içeriğini zenginleştiriyor ve paçarız etkileşim imkanı sunuyor.

Bu yılki konferansa, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un katılması ve büyükelçilere hitapta bulunması üstelik öngörülüyor.

Yabancı konukları ortada Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Schmid, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bucaro Flores’ın saha alması üstelik bekleniyor.

Büyükelçiler Konferansı

Türkiye’nin aut siyaset gündeminde meydan düz konular için değerlendirmelerin yapılacağı ve gelecek döneme dair önceliklerin ve hedeflerin tespit edileceği Konuşma ile Türk aut politikasının uygulanmasında nümayiş oynayan çalım ve kuruluşlarla eş güdüm sağlanması hedefleniyor.

Konuşma çerçevesinde büyükelçiler en üst 3-9 Ağustos 2019’üstelik Ankara’dahi fiziki olarak bire bir araya gelebildi.

Kovid-19 salgınının etkisini sürdürdüğü dönemde düzenlenen bir ahir Konuşma ise 9- 10 Teşrinisani 2020’bile merkezde görevli büyükelçilerin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde amade bulunduğu, yetersiz dışındaki büyükelçilerin birlikte devir içi olarak katıldığı katışık bir formatta düzenlendi.

Her yıl planlı Büyükelçiler Konferansları Türk aut politikası karşı az içre farklı çevrelerin bilgilendirilmesine üstelik yardım sunuyor. Bu amaçla konferansların bir bölümü Türkiye’nin ayrımlı şehirlerinde düzenleniyor. Bu çerçevede bugüne büyüklüğünde Mardin, Erzurum, Edirne, İzmir, Adana, Mersin Ağacı, Gaziantep, Konya ve Samsun illeri müzakere edildi.

Share: