Cimnastikte misyon, olimpiyatlarda evvel zer madalyayı almak

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, olimpiyat oyunlarında tıpkısı altın madalya kazanılmadığı sürece hayallerinin temel olamayacağını anlatım etti.

Almanya’da 11-14 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası öncesi Bolu’üstelik dinlenme kampı özne milli sporcuları ülfet eden Suat Çelen, hedeflerine ait AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Avrupa Şampiyonası’nda önce 13 topluluk arasına girip, 1-7 Kasım’üstelik İskoçya’de gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’na katılmayı istediklerini belirten Çelen, “Olimpiyat sürecinin evvel elemesi. Nedeniyle Dünya Şampiyonası’na katılabilmemiz amacıyla mutlak surette önce 13 takım arasına girmemiz lazım. Takımımızın Almanya’üstelik evvel 13’e gireceğinden on paralık şüphem bulunmayan amma cimnastik bu, yer ufak vebal sizi kürsüden edebiliyor.” diye konuştu.

Çelen, Almanya’bile kadınlar bazında ilk 13’e girip, olimpiyatlara yeryüzü beş altı bire bir gönül kotasıyla gitmeleri gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Birlik branşlar yerine baktığımız ahit Tokyo’yu değerlendirdiğimizde, 7 final ve bire bir bronz madalyayı, yeryüzü azından final sayımızı arkalamak istiyoruz. Zira dünyanın en aşkın final yapan ülkelerinden tıpkı tanesiydik. O tunç madalyayı gümüşe ya de altına taşımamız gerekiyor. Artistik cimnastik kadında ve erkekte olimpiyatlara katıldık. Hedefimiz, trampolin ve tartımlı cimnastikte olimpiyatlara katılım yorumlamak. 2024 ve 2028 olimpiyatlarına katılacak takımlarımız çalışıyor. Türk cimnastiğinin hedefi, katıldığı seçkin yarışmada madalyaya yürümek. Bunun çok kısa sürede olacağına inanıyorum. Cemi disiplinlerde, olimpiyatlarda çıktı madalya alacağız.”

“Hayalimiz, olimpiyat oyunlarında İstiklal Marşı’mızı okutmak”

“Hayallerimiz kısmen gerçekleşti ama kızıl madalya olimpiyatta alınmadığı sürece o manzara soy olmaz.” diyen Çelen, “Olur Avrupa’de altınlar aldık, gümüşü, bronzu beğenmez olduk. Dünya Şampiyonası’nda değerli aldık, gümüşü, bronzu beğenmez olduk. Olimpiyatta bronz madalya aldık, ‘Neden kızıl alamadık?’ diyerek üzülür olduk.” ifadelerini kullandı.

Çelen, Türkiye’nin rastgele ilinde cimnastik yapılması hayalini Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun desteğiyle gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çalıştırıcı ataması yapıldı. İl temsilciliklerimiz bazında teşkilatımız kuruldu. Aynı noktada hayalim ana oldu. Sair taraftan baktığımız ahit elan hayalim gerçek olmadı. Çünkü bizim hayalimiz cimnastiğin parçalanmamış disiplinlerinde madalya ahzetmek ve olimpiyat oyunlarında İstiklal Marşı’mızı okutmak. O hayali birlikte gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Sporcular yarışırken yöneticiler kendisine abes durmadıklarını rapor eden Suat Çelen, “Çokça şükür acun cimnastiğinin ikinci başkanı oldum. Bu de bizim için çok şişman hayaldi. Sporcularımızın performansının büyümesi, bizleri tutumlu noktasında bereketli noktalara getiriyor.” diye sözlerini tamamladı.

Share: