Dr. Ahmet İnal’dan ‘post Covid sendromu’ uyarısı

KAYSERİ Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Asıl Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, “Genellikle Covid-19’un belli belirsiz seyrettiğini görüyoruz fakat ‘post Covid’ dediğimiz nitelik devam edebiliyor. Bu hastalığı sakil geçiren kişilerde organ tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon kabil emraz turfa de olsa görülüyor” dedi.

ERÜ Tababet Fakültesi Farmakoloji Asıl Marifet Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, koronavirüste hem hadise hem da ölmüş sayılarının arttığını belirtti. Dr. İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un belli belirsiz seyrettiğini görüyoruz ancak ‘post Covid’ dediğimiz nitelik hala devam edebiliyor. Bu hastalığı sakil geçiren kişilerde; uzuv tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar nadir de olsa görülüyor. Bu hastalık sonrasında kişilerde ayrıca dikkat eksikliği, sayı düzensizliği ve kronik fütur gibi semptomlarla karşılaşıldığına dayalı veriler var. Bu yüzden şu zaman koronavirüs geçirenlerin, ‘post Covid sendromu’ndan çekinmelerinde kâr var” dedi.

‘SON DÖNEMDE BOĞAZ AĞRISI ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR’

Kapalı alanlarda maske takılmasını dahi öneren ve telkih uyarısı yapan Dr. Ahmet İnal, “Şayet aşılama tereddüdü güçlü insanlar varsa yerli aşımız Turkovac’ı yaptırabilir. Turkovac oldukça birinci sınıf bir aşı. Bu veriler ile da kanıtlandı nedeniyle Turkovac aşımızı birlikte aşılanma zamanı mevrut insanlarımızın yaptırmasında yarar olduğunu düşünüyoruz. Sonuç dönemde daha çok derbent ağrısı, çığlık ve kibir akıntısı kabil etkiler sık görülüyor. Bu ayrımsız nevi enflüanza ve bire bir bir koku şeklinde görülüyor. Bu hastalık grip ile bile karıştırılabiliyor. Bu semptomların 1 haftalık müddet zarfında azalıp, kaybolduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu.Share: