Bu çayevinde asla siyaset konuşulmuyor konuşanı ise sahibi kovuyor

Bu çayevinde katiyen siyasa konuşulmuyor konuşanı ise sahibi kovuyor

BAYBURT Bayburt’ta kâin çayevine yıllar geçmiş işletme sahibi kral lakaplı Muhammet Delege eliyle bire bir ayaklık getirildi. Çayevinde siyasa yapılmasını ve siyasal konuların konuşulmasını yasaklayan Elçi, işletmesinin duvarlarına ‘Burada politika temas etmek yasaktır’ yazılmış uyartı tabelaları astı. Aldığı karara uymayanları çayevinden kapçık Murahhas, her partinin liderine küfredilmemesi için böyle tıpkısı değişmeyen aldığını, çayevine gelen müşterilerin öz içerek iyice sohbet etmelerini amaçladığını belirtti. Kurala uyan müşteriler ise burada politika konuşmadıklarını, arkadaşlarıyla günün yorgunluğunu arkadaşça edip, öz içerek attıklarını anlatım ettiler.

“Hiçbir siyasi lidere çayevimde kalay, taşlama edilemez”

Siyasi konuların konuşulduğu ortamda aynı süre sonraları seslerin yükseldiğini ve insanların birbirlerini kırdığını vurgulayan Murahhas, “Kesinlikle siyasetle ve siyasetçiyle işim olamaz, levhalarda bile bellidir, yazılıdır” diyerek, “Bayburt’ta insanlar beni kral namına tanırlar. 1979 yılından beri bu işi yapıyorum, 30 yıl büyüklüğünde dahi sayrılarevi kantinini çalıştırdım, 4 senedir bile bu kahvehaneyi işletiyorum. Eşimiz, dostumuz bizi bekâr bırakmıyor. Allah’a şükürler olsun eşimin, dostumun yardımıyla burada işimi bitmeme ettiriyorum. Fena Hâlde benzeri ortamımız var ama burada banko politika konuşulmaz benim üstelik siyasetle, siyasetçiyle işim olmaz. Doğrusu levhalarda üstelik yazılıdır, bellidir.” şeklinde konuştu.

“Burada yöntem konuşulmaz, kimesne de konuşmaz. Konuşanı de bap dışarı ederim”

Aldığı karara yaraşmayan müşterilere tepkisinin kaba olduğunu ve çayevinden kovduğunu sözlerine ekleyen Katılımcı, “Burada politika konuşulmaz, kimse da konuşmaz. Konuşanı birlikte kapıya atarım. Onu bildikleri için kimesne burada politik konulara girip, siyaset konuşmazlar. Benim politik görüşüm muhtemelen, lakabım belli. Dürüstçe hareket yeri çalıştırıyorum. Buraya siyasetçiler dahi sağlık çayını içer, sohbetini yapar, güzelce uğurlanır. Hepsine saygım var” ifadelerini kullandı.

Tüm fikirlere degaje olduğunu, herhangi bir siyasi görüşe saygı duyduğunu kaydeden Delege, “Herkesin ayrımsız fikri var, ayrımsız düşüncesi var ve hepsine imtina etmek duyuyorum. Şurası da belirteyim ki olursa olsun, gelişigüzel partinin politik liderine küfredilmesin. Herkesin görüşüne saygım var insanlarda hakeza düşünmeli” diye niteleyerek konuştu.

Çayevinin duvarlarına yıllar ilk bire bir müşterisinin televizyonda sâdır lidere küfretmesinden sonradan ‘Burada politika bahsetmek yasaktır’ bağlanmış tabelaları astığını bildiren Delege, “Sevdiğim benzeri abimiz buraya sabahleyin saatlerinde gelirdi, otururdu televizyonda çıkan lidere küfrederdi. Ne önder olursa olsun, kimsenin küfretmeye hakkı yoktur. Eleştirebilirsin amma saygısızlık yapamazsın. Ben bile bu küfürleri kabullenemedim duvarlara yazıları astım. Bundan böyle burada siyasa konuşulmayacak dedim, yasakladım. Kimse burada siyaset konuşamaz, herkesin politik liderlere korku duyması zorunludur” şeklinde konuştu.

Share: