KTÜ Farabi Hastanesi’nde prematüre ve yenidoğanlar lehçe anesteziyle ameliyat edilebiliyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde, prematüre ve yenidoğan bebeklerde, lehçe duyum yitimi ile ameliyatın gibi olduğu bildirildi.

KTÜ Farabi Hastanesi’nden yapılan kayıtlı açıklamada, tıbbın ilerlemesiyle mevlit haftalarına bakarak erken doğan bebeklerin, tıbbi bindi, izleme ve otama ile yaşatılabildiği belirtildi.

Pek haddinden fazla mesele zımnında operasyon gereken erkendoğan ve yenidoğanlar için anestezinin şişman ehemmiyet taşıdığı vurgulanan açıklamada, “Geleneksel umumi anestezi, bu kadro hastaların bazılarında munzam emraz, aza ve sistemlerin cemi gelişmemesi üzere nedenlerle riskli olabilmekte ve işlemin bu konuda uzmanlaşmış şahıslar tarafından uygulanması gerekmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, genel duyum yitimi alamayacak, ilişik sorunları olan hastalar için almaşık anestezi tekniklerinin yeğleme edilebileceği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Genel duyum yitimi alamayacak ve mülhak sorunları birlikte olan bu hastalar amacıyla mütenavip anestezi teknikleri, alelhusus ürolojik problemler, kasık fıtığı kabilinden nedenlerle işler olacak bebeklerde tercih edilebilir. Özel sınama ve terbiye sebebiyle, bu bebekler kaudal ve spinal duyum yitimi kadar lehçe duyum yitimi ile umumi anestezi almadan uyanık işler edilebilmektedir.”

“Bu yöntemlerle hastalarımız tıpkısı zamanda dert hissetmemektedir”

Açıklamada değerlendirmelerine kayran verilen Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Minnettarlık Geze Saatçı, erkendoğan ve yenidoğan bebekler üzere genel anesteziye almaşık olan lehçe duyum yitimi ile üstelik emin anestezinin türlü olduğunu belirtti.

Yavru hastalar için operasyon öncesi, operasyon süreci ve ameliyat sonrası titizlik ve deneyim gerektiğini vurgulayan Saatçı, şu ifadeleri kullandı:

“kasık fıtığı, ürolojik problemler yavru hastalar amacıyla ameliyat öncesi, ameliyat süreci ve faaliyetler sonrası titizlik ve deneme gerekmektedir. Özellikle ayrımlı duyum yitimi yöntemleri, bu sürecin şen ve konforlu geçmesine olanak vermektedir. Genel anestezi alması riskli erkendoğan ve yenidoğan bebekler, KTÜ Farabi Hastanesi’nde uygulanan kaudal ve spinal anestezi kabilinden lehçe duyum yitimi yöntemleri ile güvenle opere edilebilmektedir. Bu yöntemlerle hastalarımız, cerrahi müdahale sırasında jandarma kalabilmekte ve tıpkı zamanda balkı hissetmemektedir.”

Saatçı, akla yatkın vakalarda yapmış oldukları bu yöntemler sebebiyle, çocuk hastaların antrparantez umumi anestezinin istenmeyen etkilerinden korunmuş olduklarını da kaydetti.

Share: