Adıyaman henüz konforlu afiyet hizmetine kullanılmamış yatırımlarla kavuşacak

Adıyaman’bile 2023’te tamamlanması planlanan 300 yataklı vagon şifahane ve sair afiyet yatırımlarıyla vatandaşlara henüz konforlu afiyet hizmeti verilmesi hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığına sınırlı toplamda 400 yatak sayısının bulunduğu Adıyaman’a esenlik alanında yıpranmamış yatırımlar yapılıyor.

Mevcut Yetişek ve Araştırı Hastanesiyle vatandaşlara esenlik hizmeti verilen kentte yapımı birlik hızıyla bitmeme eden 300 yataklı vagon Eş Tevellüt ve Bala Hastalıkları Hastanesinin ise 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Son teknolojinin kullanıldığı sayrılarevi sismik izolatörler sayesinde deprem esnasında bile bakım vermeye bitmeme edebilecek.

Adıyaman İl Esenlik Müdürü Erdoğan Münezzeh, AA muhabirine, kentteki keyif yatırımlarının cemi hızıyla devam ettiğini söyledi.

Kentteki bitmeme eden projeler karşı bilgelik veren Arı, “İlimizde şu zaman 3’ü sayrılarevi, toplum sağlığı merkezi, sağlıklı yaşam merkezi, 4 ivedili sağlık hizmetleri istasyonu, 5 ocak afiyet merkezi başlamak amacıyla hep 14 proje bitmeme etmektedir. Bu projelerin aynı kısmı tamamlandı gayrı kısmı de tamamlanma aşamasında. Bunları da bodur süre içerisinde tamamlanıp vatandaşın hizmetine sunulacaktır.” dedi.

Günahsız, inşaatı süren 300 yataklı Eş Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin 2023’te hizmete alınmasını planladıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“85 bin metrekare kapalı alana topluluk olan hastanemiz 300 yatak kapasiteli planlanmış olup ihtiyaç halinde 360 yatak kapasitesine büyüklüğünde çıkartılabilecektir. Bu sayrılarevi tamamlandığında bitişindeki Eğitim ve Araştırı Hastanesi Eşkal Kampüsü ile 165 bin metrekare sadık alana eş kent hastanesi kapasitesinde tıpkı keyif kompleksi ilimize kazandırılmış olacak.”

“Hastalarımızın kasaba illere sevkinin önüne geçilecek”

Karı Tevellüt ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde bazen merkezlerin birlikte bulunacağını anlatan Katışıksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kampüs içerisinde şişman çağa merkezi olacak. Onkoloji merkezi ise ayrı bir bina adına kompleksin içerisinde olacak ayrıca ilimizde ilk kez ışın tedavisi (ışın tedavisi), ışın etkin iyot tedavisi, sunu müstakbel tanı yöntemlerinden birisi olan Pozitron Çıkarma Tomografisi (PET-CT) hizmeti da verilecek olup hastalarımızın kasaba illere sevkinin önüne geçilecek. Şifahane içerisinde 27 yataklı anne oteline ilaveten 4 yataklı gebe oteli ve 5 yataklı vagon ana ahenk odası olacaktır. Çocuk ve kullanılmamış doğan yoğun bakımına mülhak kendisine ilimizde ilk kez 12 yataklı eş tevellüt erişkin bunaltıcı bakım ünitesi de bulunacak.”

“150 yataklı vagon hastanenin ihalesi yapıldı”

Salt, sağlık yatırımları kapsamında sakat azamet hastanesinin 22 bin metrekare arsası üstüne inşa edilecek 150 yataklı vagon hastanenin bile ihalesinin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“İhalesi yapılan hastanemiz benzeri 300 yataklı vagon Eş Mevlit ve Bala Hastalıkları Hastanesi üzere eş olduğu zelzele izolatörleri sebebiyle hareket simultane da bakım verebilecektir. Hastanede 68 poliklinik, 6 ameliyathane, 20 şanlı ve yıpranmamış doğan dokunaklı bakımı, 8 diyaliz rahatsız yatağı, 3 tevellüt salonu, 6 yeşil poliklinik, 32 ivedi rüyet, 2 triyaj odası, 10 bulaşan bakım yatağı, 3 röntgen, 1 tomografi, 1 MR odası, 197 vasıta kapasiteli bulutsuz park yeri bulunacak.”Share: