nefes darlığı şikayetiyle başvurduğu hastanede genzinden 4,5 santimetrelik kütle çıkarıldı

Isparta’da nefes darlığı ve yutkunma şikayetiyle hastaneye başvuran birey, ümük bölgesindeki 4,5 santimetrelik kütle çıkarılarak sağlığına kavuştu.

Kentte kıpırdak 38 yaşındaki Ertuğrul Açık Deniz’in, iki yıl önce nefes darlığı ve yutma şikayeti başladı. Aynada baktığında geniz bölgesinde bire bir yığın fark fail Engin, Antalya ve Isparta’da hastanelere başvurdu.

Hastanın genzinden gırtlağına büyüklüğünde uzanan yığın tespit edildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırı ve Aplikasyon Hastanesine giden hastaya, Kulak Büyüklenme Argıt (KBB) uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice başkanlığındaki grup vasıtasıyla, iç görüm yardımıyla faaliyetler yapıldı.

Başarılı bire bir şekilde çıkarılan kitlenin, 4,5 santimetre olduğu görüldü. Sağlığına mülaki Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, aylarca aşındırmak yemekte zorlandığını, nefes darlığı çektiğini dile getirdi.

Ameliyatının riskli görüldüğünü vurgulayan Engin, “Akşam uyurken yük çekiyordum. Işler sonrası nefes almam düzeldi, hiçbir problemim kalmadı.” dedi.

Literatüre kazandırılacak

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Sivrice da hastalanmış geldiğinde durumunun zehir, solunumunun eğlenme noktasında olduğunu anlattı.

Dilin arkasına büyüklüğünde sarkan baskı büyüklüğünde benzeri kütle tespit ettiklerini anlatan Sivrice, şunları kaydetti:

“Burnundan girip genzine baktığımızda kitlenin oradan başladığını, kötü akıllıcasına sarktığını ayırt ettik. Bunun konusunda radyolojik değerlendirmeleri yapıldı. MR çekildikten bilahare açık tabanlı ama genzine tutunan bir yığın olduğunu gördük. Hele kavşak ortamında elan aşağıda hançere bölgesinde tanıdık çok nadir vakalardandı. Genizden başlayan kütle hor akilane sarkıyordu. Operasyonumuz muvaffakiyetli geçti, kıymetli vakalardan olduğu için literatüre bildireceğiz.”

Share: