Çocuklar ameliyata akülü makine ile gidiyor

Dallar ameliyata akülü makine ile gidiyor

MALATYA – Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi’nde ameliyata alınacak dallar amacıyla akülü çevirici uygulaması başlatıldı. Kentte bir geçmiş olan aplikasyon ile çocukların faaliyetler korkusunu yenmesi hedefleniyor.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi, hastane yönetimi yoluyla çocukların operasyon korkularını yenmeleri üzere akülü makine uygulaması başlatıldı. Hastanede otama gören torunlar servisten ameliyathaneye akülü araçla eğlenerek gidiyorlar.

Hayırsever işadamının ihsan ettiği akülü araçlarla çocukların bahtiyar aynı şekilde endişelerini yenerek ameliyathaneye gittiklerini tamlayan Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, “İnönü Üniversitesi Yavru Cerrahi servisinde operasyon olacak çocuklarımız sedye ile endişeli tıpkı şekilde ameliyathane gideceklerine iş adamı Mustafa Tari’nin dürü ettiği akülü araçlarla çokça mutlu ayrımsız şeklide ameliyathaneye gönderiyoruz. Geleceğimizi yaşama ettiğimiz çocukları bahtiyar ve endişesiz ayrımsız şekilde ameliyathaneye kadar kovmak hem onların stresini azaltıyor hem de cerrah ve tutkun bakıcımızın stresini azaltıyor” dedi.

Turgut Özal Tababet Merkezi’nin çocuk dostu bir hastane olduğunu anlatım fail Başkıran, ” Alelhusus çok büyük cerrahi işlemlerin yapıldığı karaciğer nakli, kemik iliğin nakli üzere cerrahi işlemlerin yapıldığı tıpkı hastanede uykuluk nakli servisimizde yatan kollar için benzeri oyun alanı yapıldı. Bu de tıpkı iyilikçi iş kadını eliyle yapıldı. Orası tamamen çocukların baziçe oynayabileceği şekilde kombinasyon edildi. Çocuk dostu ayrımsız hastane şeklinde hele yavru servislerinin ve bala hastaların çokça olduğu yerlere dış alanlara dahi bala parkı şeklinde bazı düzenlemelerimiz olacak” şeklinde konuştu.

Ameliyata girecek çocuklarda ruhsal gerilim oluştuğunu dile getiren Çocuk Cerrahisi Prof. Dr. Turan Baht birlikte, “Çocuk hastalar ailelerinden ayrıldıkları antlaşma okkalı şekilde strese giriyorlar. Bunun yenmenin sunma pir yöntemlerinden birisi üstelik çocukları oyuncaklarla onları eğlendirecek bire bir şekilde ameliyathaneye alaşağı etmek. Bu nedenle bu hayrı eden aksiyon adamımıza teşekkürname ediyoruz. Hastalarımız üzere vahim tıpkı ulama olacağına inanıyoruz” diye konuştu.Share: