Yavru Trafik Yetişek Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Çocuklara er yaşta trafik bilincinin kazandırılması amacı ile oluşturulan Çocuk Gidiş Geliş Eğitim Parklarında 254 binden çok çocuğa trafik bilinci aşılandı.

İçişleri ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlıklarının hareket birliğiyle çocuk yaşlarda trafik bilincinin oluşturulması için hayata geçirilen ‘Yavru Gidiş Geliş Eğitim Bilimi Parkları’ projesi ile 4-12 gözyaşı grubundaki çocuklara gidiş geliş kuralları, kullanışlı ve nazari adına anlatılıyor. 66 ilde oluşturulan Yavru Trafik Eğitim Parklarında, 2020 yılından bu yana 254 bin 787 çocuk, mürebbi personel eşliğinde nazari ve kılgılı modelde eğitim bilimi aldı. Çocuklara hususi hazırlanan gidiş geliş eğitim parklarında, güvenlik kemeri kullanımından, karşıdan karşıya mürur ve güvenli izlem mesafesine kadar bir nice gidiş geliş kuralı öğretiliyor.

6 ayda kısaca 160 bin çocuğa trafik kuralları öğretildi

Proje çerçevesinde şu asıl büyüklüğünde 66 ilde 124 Yavru Gidiş Geliş Terbiye Parkı tamamlanarak faaliyete geçti. Parklarda; 2020 yılında 40 bin 668 çocuğa, 2021 yılında yüzde 7 artışla 54 bin 258 çocuğa terbiye verildi. Bu yılın evvel 6 maaş döneminde ise 159 bin 858 çocuk, gidiş geliş eğitim parklarında teorik ve uygulamalı eğitim bilimi aldı.

Yavru Gidiş Geliş Yetişek Parkları talih genelinde yaygınlaştırılıyor

Gidiş Geliş kurallarının uygulamalı ve teorik anlatıldığı trafik eğitim bilimi parklarının devlet geneline yaygınlaştırılması için de icraat sürüyor. Bu sene Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde faaliyete başlayan Bala Trafik Terbiye Parklarına sene sonuna kadar 12 adet daha eklenmesi planlanıyor. 2022 yılında, Ağrı, Bingöl, Batman, Bitlis, Edirne, Elazığ, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kayseri, Osmaniye ve Samsun illerinde faaliyete geçirilmesi planlanan Çocuk Trafik Eğitim Bilimi Parklarının projelendirilme çalışmaları sürüyor. – ANKARA

Share: