Ayaş’ın ünlü domatesi pazarlarda yerini almaya hazırlanıyor

Türkiye’nin ciharıyek yanından rağbet gören Ayaş domatesi, ilişki tezgahlarında yerini almaya hazırlanıyor.

Ankara’nın Ayaş ilçesinde yetiştirilen uzun kabuklu ve artağan sulu dede tohumundan üretilen domatesler, Türkiye’nin dört bir yanından bandaj görüyor. Kış hazırlığının vazgeçilmezi olan Ayaş domatesleri, yaz mevsiminin sonlarına doğru olgunlaşıp ilişki tezgahlarında yerini alıyor. İsteyen müşteriler üstelik Ayaş’a gelerek kat kenarındaki tarlalardan dalından koparıp endam yapabiliyorlar.

Kendi bahçesinde yetiştirdiği ürünleri misil kenarında satan Abdullah İlhan, “Çocukluğumdan beri bu işlerin içindeyim. Zor olunca esasen tarladaki işimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu seneki hasatlarımız az buçuk hastalıklı. Begayet yağışlar her şeyi bitirdi. Bu vuzuh gelen geçen beş altı, zira maliyetler faziletli olduğu amacıyla fiyatlar az buçuk faziletli. Vatandaşlar fiyatlar için marketlerle bire bir diyor. Halbuki burası tıpkısı numaralı manav. Gelip icabında direkt bahçeden tendürüst mülk alabiliyorlar” diyerek konuştu.

“Tarladan seçiyoruz, istediğimizi alıyoruz”

Ankara’dan ailesiyle şita hazırlığı üzere domates almaya Ayaş’a mevrut Serkan Herif, “Hep şita boyunca pespaye domates aldığımızı zannediyoruz. İhtiyaç oldukça alıyoruz, domates diye yiyoruz ama kök domates değiller. Bu bölgenin domatesi çokça kaliteli, temel domates yediğimizi anlıyoruz. Genelde yaz aylarında bu bölgelere gelip ahzüita yaparız. Burada fiyatlar akla yatkın oluyor. İnsanların durumlarını anlıyorlar, yardımcı oluyorlar. Örneğin 5 teklik yazıyor ürüne ama çokça alacağım diyorsun ona bakarak üstelik indirim yapıyorlar. Buraya gelip tarladan kendimiz topluyoruz. Tarladan seçiyoruz, istediğimizi alıyoruz. Domates olsun, biber olsun ve farklı ürünleri tarlaya girip istediğiniz gibi seçin diyorlar” şeklinde konuştu.

“Salata yaparken sulu zırtlak sıkmaya lüzum olamaz”

Darülfünun mezunu olmasına karşın Ayaş’ın cuma günleri kurulan pazarında tarlada yetiştirdikleri göveri ve meyveleri sattığını nâkil maraba Murat Mısır Tavuğu, “Ayaş domatesi, hem toprağı haddinden fazla makro hem dahi iklimin ergonomik olması gerekiyor. Tohumu orijinal dede tohumudur. Salçası haddinden fazla lezzetlidir, tadı uymayan tamam. Salata yaparken sulu zırtlak sıkmaya gerek gayrimümkün. Ayaş domatesleri daha yeni eskimemiş çıkıyor. Hasat almaya 1 hafta, 10 dolaşma önce başladık. Ankara’da veya İstanbul’da Ayaş domatesi diyerek satılan domateslere inanmayın. Çanakkale, Bursa domatesi türlü ama Ayaş’ta domates daha yeni çıkıyor. İlk mahsulü henüz eskimemiş buraya indirdik” dedi. – ANKARA

Share: