Bursa’da asırlık çınarlar ‘Çınar Hekimleri’ne emanet

BURSA Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı medeniyetinin sembollerinden asırlık çınar ağaçlarını, patentini aldıkları ‘Çınar Hekimleri’ ekibiyle korumaya aldı. Çınar Hekimler, sayıları 1240’a ulaşan ağaçların periyodik hizmet ve restorasyonunu gerçekleştiriyor.

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi, kentin simgesi asırlık çınarların bakımına önem veriyor. Büyükşehir Belediyesi, Bursa Maharet Üniversitesi (BTÜ) ve Tarım ve Peyzaj A.Ş. gelişim birliğinde şehrin süsü olarak kenti muhasır ve yaşları 100 ila 600 arasında mütebeddil anıt ağaçların bakımını uyumlu kendisine yapıyor. Çınar ağaçlarının bakımı konusunda ihtisaslaşan ekip,  ‘Çınar Hekimleri’ adıyla hususi bire bir ünite oluşturdu. Reşat Oyal Ekin Parkı’ndaki 432 yaşındaki yağcılar çınarın hizmet çalışmalarını BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, uzmanlardan çalışmalarla ait bilgelik aldı.

‘ÇINAR HEKİMLERİ’ İSMİNİN PATENTİNİ ALDIK’Çınar ağaçlarının korunup, geleceğe bırakıt yerine bırakılmasına nazik önem verdiklerini belirten Eskişehir Taşı, dikme bakımlarını tentene işçiliği inceliğinde yaptıklarını söyledi. Bursa’nın aynı Osmanlı şehri olduğunu ve ‘Osmanlı’ demenin ‘çınar’ anlamına geldiğini rapor fail Başkan Magnezit, “Ilkin çınar ağaçları atılmak üzere Bursamızda 1240 civarında anıt ağacımız var. 100 yıl ile 600 yıllık ömürleri olan ağaçlar üzere, BTÜ ile haddinden fazla fena hâlde benzeri projeye imza attık.  Abide ağaçlarımız Bursa tarihinin şahitleri. Anıt ağaçlarımızın korunması ve geleceğe miras kendisine bırakılması bizler için balaban ehemmiyet taşıyor. Tığ bire bir tentene işçiliği inceliğinde bunlara biricik tek el atıyoruz. Tarım ve Peyzaj A.Ş. marifetiyle öncelikle anıt ağaçlarımızın sorunlarını belirleyip çözüme aksettirmek amacıyla bir lahzada debi ediyoruz. Şehrimizin süsü namına kenti kuşatan yüzyıllık çınar ağaçlarımızın mevkut hizmet ve restorasyon çalışmalarını uzman ekibimiz ve BTÜ iş birliğinde gerçekleştiriyoruz. Anıt ağaçlarımız için kesintisiz canla başla müteharrik, parafin önlükleriyle tıpkı doktor nezaketinde ve zarafetinde etkin ehlihibre ekibimize de Çınar Hekimleri adını verdik ve bu ismin patentini üstelik aldık” dedi.Abide ağaçlara geçerli bakım ve tedavileri anlatan Başkan Magnezit, şu ifadeleri kullandı:

“Ağaçlarımızın üzeri yüzeyinde oluşan çürümeler, yalan, kuruma, böcek zararları, vurgun dokular yüzeyden ayıklandıktan sonra, mıhlı dokuya ulaşıp, tamir ve hizmet işlemleri gerçekleşiyor. Ağacın beslenme alanına ilgili iyileştirmeler yapıyoruz. Böylecene ehliyetli tagaddi sağlanıyor ve sular hakikat yapısına ulaştırılıyor. Yük dalların kırılmaması amacıyla ongun dallarına mekanik tutma yapıyoruz. Çınarları çürümeye defa açan bakterilerden temizleyip, temizlenen bölgeyi siper altına alarak elan mufassal yaşamasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu çınarları neşelendirmek epey bizim boynumuzun borcu.”

Share: