Çukurova 100. Yıl Cemevi’nde oruçlar açıldı

Hacı Bektaş Iye Küçük Asya Firez Vakfı Adana Şubesince, Muharrem ayının geçmiş günlerinde tutulan matem ve yas oruçlarının anlamını hatırlatmak amacıyla iftar yemeği düzenlendi.

Anadolu Alevileri eliyle 12 İmam’a adanması zımnında Aşure Ayı ayının evvel 12 gününde tutulan matem ve yas oruçları amacıyla, Hacı Bektaş Iye Rum Hars Vakfı Adana Şubesince, 100. Yıl Cemevi’nde iftar vakti yemeği düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın birlikte etkinliğe, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Tehlikeli, CHP İl Başkan Yardımcısı Dr. Halit Çalak, CHP Çukurova Belediyesi Sedir üyesi Abeydullah Kolcu ve Zeki Aziz, Çukurova Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Özgen, Hacı Bektaş Ege Rum Firez Vakfı Ceyhan Ofis Başkanı Bahadır Odabaşı, Serin Yaylalılar Derneği Başkanı Sıtkı Çığlık ile mangır üyeleri katıldı. Yas oruçları için benzeri araya gelen Alevi vatandaşlar, önceki putrel eşliğinde türküler ve ağıtlarla yakarak, acılarını dillere döktü. Daha sonradan dedelerin dualarıyla yas ve matem oruçlarını açan misafirler, acıların tıpkısı henüz yaşanmaması üzere arzu tuttular.

Etkinliğe sülale sahipliği özne Hacı Bektaş Ege Rum Ekin Vakfı Adana Şubesi Başkanı Saim Yılmaz, “12 dolaşma boyunca sessiz, titreşimsiz, görkemsiz, israfsız, gösterişten uzak, mazlumların masumiyet duygusu üzere oruç tutacağız. Burada Kerbela hakikatini ve bugüne ulaştırdığı mesajları çakmak amacıyla toplandık. Amma hangi efsus ki günümüzde Kerbela eş davranışlar yaşanmaya bitmeme ediyor. Maraş, Sivas ve Çorum’de yaşananlar da tıpkısı Kerbela’dır. Bunların serencam bulması için dualarımızı ediyor, ellerimizi hakka açıyoruz” dedi.

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Korkulu ise yılın 365 günü eline, diline, beline ehil çıkıp esasta değme çağ bu anlamda oruç markajcı canları bağlılaşım ve saygıyla selamladığını rapor etti. Başbuğ Aheste, “Kerbela’üstelik yaşananları teberru etmek gibi değil, asırlar geçse de bu acıları unutmayacağız. Burada bizi konuk ettiğiniz üzere teşekkür ederim. Provokasyonlar bugüne büyüklüğünde hep yaşandı, bizler ne Sivas’ı unuttuk ne Maraş’ı hangi de Çorum’u. Provokasyonlara gelmeden yolumuza devam edeceğiz. Hünkar Hacı Bektaş Iye’nin dediği gibi, incinsen bile incitme diyorum. Bu çok değerli anlayışın temsilcilerini selamlıyorum, oruçlarınız adalet katında akseptans olsun” diye konuştu. – ADANA

Share: