Vekil Kasapoğlu: “Konya’da dünyanın yer modern altyapılarına yer okuyabilecek benzeri rakiplik gücü var”

Konya’nın familya sahipliğinde düzenlenecek 5. İslami El Birliği Oyunları çerçevesinde “Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti” açılış programı Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

‘Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti’ küşat programı Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Çok sayıda ülkeden resmi delegasyonun katıldığı programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 9 Ağustos akşamı mecmu İslam dünyasının gözünün ve kulağının Konya’üstelik, oyunların kelle seremonisinde olacağını tabir etti. Komutan Altay, büyük benzeri coşkuyla düzenlenecek oyunlar çerçevesinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcuyu ve 10 binlerce seyirciyi sporun ve hoşgörünün başkenti Konya’da ağırlayacaklarını söyledi.

“Oyunların bildirme güzel şekilde geçmesi için çaba gösteriyoruz”

Kamu İslam ülkeleri kendisine sevginin ve kardeşliğin şehri Konya’üstelik umum dünyaya Müslümanlar arasındaki sarsılmaz bağın ve kat sayı dayanışmanın gücünü bütün alay malay göstereceklerini kaydeden Başbuğ Altay, “Konya adına hem spor altyapımızla hem Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığımızın şehrimize kazandırdığı Türkiye’nin önceki olimpik veledromu, olimpik yüzme havuzu ve atletizm pisti ile hem de konuksever insanlarımızla oyunların sunma iyice şekilde geçmesi üzere çaba gösteriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Bu onuru 2022 boyunca Konyalılar yerine taşımaya bitmeme edeceğiz”

Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti işbirliği protokolünü imzaladıklarını anımsatan Başbuğ Altay şunları kaydetti: “Zaman Konya amacıyla çokça yetişkin benzeri çağ. Bu protokolün birlikte Konya’mız, ülkemiz ve İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını rica ediyorum. Bu onuru de 2022 boyunca Konyalılar olarak taşımaya devam edeceğiz. Ayrıca Avrupa Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu aracılığıyla 2023 Dünya Spor Başkenti üstelik seçilen Konya’mızın 2022 yılı içerisinde İslam ülkelerine de spor başkentliği yapacak olmasından nazik bir bahtiyarlık duyuyorum. Böylelikle Konya’mız hem 2022 yılında İslam Ülkeleri Spor Başkenti, 2023 yılında üstelik Acun Şehirleri Spor Başkenti unvanını taşımış olacak. Sonunda Konya’mızda ulusal ve arsıulusal spor müsabakasının yapılmasının bile önü küşade olacak. Mevrut kül misafirlerimizi Konya’nın misafirperverliğinde ve zinde altyapısında ağırlamaktan büyük ayrımsız mutluluk duyacağız.”

Başkan Altay Reisicumhur Erdoğan’a teşekkürname etti

Başbuğ Altay serencam kendisine Konya 2021 İslami Tesanüt Oyunları ve gayrı mecmu organizasyonlar üzere ilkin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan oluşmak üzere, İslami El Birliği Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz bin Türkçe El Faysal Saud’a ve Konya’ya birçok kızıl tesisi kazandıran Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

“Umarım bu iyice ortamda başlattığımız oyunlar başarıyla nihayete erer”

DÜRÜST Parti Konya Saylav Selman Özboyacı, “Böyle aynı organizasyona aile sahipliği yaptığımız üzere az çok gururluyuz. Haddinden Fazla muhteşem benzeri organizasyonun arifesindeyiz. Oldukça haddinden fazla mücahede verildi, haddinden fazla çalışıldı. Umarım zaman bu pir ortamda başlattığımız oyunlar hayırla, sağ esen, başarıyla nihayete erer. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve farklı ülkelerden gelen kıymetli çap başkanları, bakanlar, sporcular ve çok değerli misafirlerimizi ağırlayacağımız bilcümle dünyaya Konya’yı ve Türkiye’yi takdim etmek için çok şişman bire bir punt kendisine gördüğümüz Salı haset akşam ezanı saat 20.00’da alaylı aynı açılışa hazırlanıyoruz. İnşallah bu açılışla bu arada İslami Tesanüt Oyunları’nın ne kadar şişman aynı aranjman olduğu bütün dünyaya ispatlamış olacak” diye konuştu.

“Konya’nın sporla bile öne çıkması çok balaban denk anlatım ediyor”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Tarımsal potansiyeli ile ön plana eski şehrimiz sonuç zamanlarda endüstri alanında bile haddinden fazla nazik tıpkısı evolüsyon kaydetti. Hep bunlar Konyamızda mukim olan çiftçilerimizin, işçilerimizin, sermayeye hükmedenlerin, her bir Konyalının cebin teri ve başarısının ifadesidir. Ama bugün ayrımsız zamanda bilcümle dünyada birliğe, kardeşliğe açar olabilecek en majör köprülerden olan sporla üstelik dolay plana çıkması bizim üzere çok elan nazik ayrımsız değer anlatım ediyor” dedi.

“Konya, kucaklayan ayrıştırmayan ayrımsız site”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ise İslam dünyasını benzeri araya getirmesiyle Konya’nın yeryüzü mefret buluşmalardan birine eş sahipliği yaptığına özen çekerek konuşmasına başladı. Nazır Kasapoğlu şöyle devam etti: “Konya kucaklayan bire bir site. Konya bir araya getiren, ayrıştırmayan, bütünleştiren, hususi ayrımsız medeniyetin sembolü benzeri şehir. İşte bugün da 2022 Spor Başkenti Unvanını açıklıyoruz, balkı olsun. Tabiatıyla Konya bugüne kadar alelhusus akıbet 20 yılda haddinden fazla aheste bir hisse senedi kaydetti. Ama bu akıbet süreçte lüzum Büyükşehir Belediyemizin kısık katkılarıyla icap Bakanlığımızın bu anlamdaki oylumlu yatırımlarıyla lacerem Türkiye bire bir baştan diğer başa büyüklüğünde herhangi bir alanda canlandırma olduysa Cumhurbaşkanımızın engin vizyonuyla; temas alanda sanayisiyle, ekonomisiyle, altyapısıyla, sağlığıyla, eğitimiyle geliştiyse, bire bir dönüşümü gerçekleştirdiyse hem evcil yönetimlerde hem hükümet yaklaşımında; sporda dahi gençlikte birlikte faal bir dönüşümü gerçekleştirdi. İşte gördük; birbirinden güzel spor tesisleri ve son 3 yıldaki süreçte İslam Oyunları tedarik çalışmaları sürecinde hamdolsun Büyükşehir Belediyemizle el ele verdik. Yıpranmamış tesisler kazandırdık. İşte atletizm pistimiz, işte yüzme havuzumuz, işte olimpik veledromumuz ve ayrıksı modernize ettiğimiz tesislerle birlikte hem spor başkenti unvanı üzere hem spor turizminde ayraç tıpkısı site için Konya’mıza kullanılmamış bire bir ufku hep alay malay kazandırdık. Bu komütatör ile bu adamakıllı süreci alay malay yönettiğimiz en başta bakanlıktaki değerli arkadaşlarım almak üzere Konya Valiliğimize, kızıl Büyükşehir Şehremaneti Başkanımıza, çokça kıymetli milletvekillerimize, kaymakamlık belediye başkanlarımıza, emek sarf eden, karşı teri döken değerli amele kardeşlerime içten teşekkür ediyorum.”

“Konya’ya spor başkenti unvanı çokça ama çokça yakıştı”

“Bu tesisler, inşallah hem oyunlarda çok güzelce tıpkı şekilde misyonunu ifa edecek ve sonrasında bile Türkiye’nin evlatlarını, Türkiye’nin sporcularını, gençlerini bağrına basacak, onların yetişmesine ulama sağlayacak” diye niteleyerek konuşmasını sürdüren Kasapoğlu, “Ayrımsız zamanda de dünyanın dört bir eliyle ati sporcuları, müsabakalarını genişlik güzelce şekliyle gerçekleştirecek bire bir altyapıyı birlikte hamdolsun sağlamış olacağız. Modern tıpkı altyapı var Konya’dahi. Dünyanın bildirme çağcıl altyapılarına yer okuyabilecek ayrımsız rakiplik gücü var. Bu yüzden Konya’ya ‘Spor Başkenti’ unvanı çok ama haddinden fazla yakıştı. Rabbim hem bu anlamdaki başarılarımızı hem bile bundan sonraki ufkumuzu bahtımızı yıldızlı etsin. Spor tıpkı araya süzülmek eylemek, spor kucaklamak gelmek, spor bütünleştirmek gitmek. İşte bu oyunlar inanıyorum kim çokça domuzuna müsabakalara fon olacak. Rekabeti genişlik fena hâlde şekliyle tempo keyfini mahmul komple hepimize yaşatacak. Ama onun da ötesinde geriye kalacak olan bu seçme organizasyondan bu manidar birliktelikten çokça ama çokça domuzuna hatıralar olacak. Konya’ya dayalı, Konya insanının rağbet zenginliğine dayalı haddinden fazla amma çok unutulmaz hatıraları sporcularımız, sportmen kardeşlerimiz yanlarında giderlerken zihinleriyle, gönülleriyle memleketlerine taşıyacaklar” ifadelerini kullandı.

“Spordaki başarımızı İslami El Birliği Oyunlarıyla taçlandıracağız”

Reisicumhur Erdoğan’ın spora olan özel ilgisi ve desteği, gençlere olan ayrı ayrımsız muhabbeti olduğunu kaydeden Nazır Kasapoğlu, “Bu destek bu anlamda bizim say alanımızı haddinden fazla ama haddinden fazla avantajlı kılıyor. Bizler da bunları bütün alay malay halk ele vererek hamdolsun bereketli ayrımsız şekilde halkımıza, milletimize suç duyurusu imkanı buluyoruz. İşte spordaki başarımız. Biliyorsunuz şu dakika itibariyle önceki 7 maaş süreçte madalya sayımız 2800’e yaklaştı. Her güzeşte bakir madalyalar, bakir başarılar elden aynı branşta değil; kavi çokça branşta olan iddiamız zirveye doğru yürüyor. Bunu inşallah İslam Oyunları’yla taçlandıracağız. Amacımız İslam dünyasının birlikteliğini, yeniden İslami Tesanüt Spor Federasyonu çatısı altındaki bu organizasyonlarla, buna analog eskimemiş çalışmalarla farklı boyutlara kaldırmak ve o yüzden 5. İslami Tesanüt Oyunları’nı hamdolsun bildirme evire çevire şekilde aile sahipliği yapıyoruz” sözleriyle konuşmasını tamamladı. – KONYA

Share: