Tunceli’deki Kavun Tepesi karşı paraşütü tutkunlarını cezbediyor

Tunceli’birlikte 1336 metre yükseklikteki Kavun Tepesi, yaz aylarında kasaba devlet ve ilçelerden yan paraşütü tutkunlarını ağırlıyor.

El değmemiş birçok güzelliğe sülale sahipliği yapan şehir, akıbet yıllardaki yatırımlarla huy ve su sporlarında birlikte adından hezel ettirmeye başladı.

Ovacık ilçesinde bulunan ski evi ile Pertek ve Munzur Vadisi’nde hizmete açılan akarsu sporları merkezi nahiye turizmine makro yardım sağlıyor.

Dağ, yeksan ve yaylaların serbest düz bulduğu site, antrparantez trekking, kamp, derrace ve kaya tırmanışı etkinliklerine müsait düzlem sunuyor.

Meşe ormanları beyninde oturmuş Köklüce köyündeki 1336 rakımlı Kavun Tepesi dahi şu sıralar makam paraşütü yarmak isteyen adrenalin tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Rehberler eşliğinde tepeye çıkan kat paraşütçüleri, gerekli hazırlıklarını tamamladıktan sonradan sırayla uçuşlarını gerçekleştiriyor.

Tabii güzellikleri kuş bakışı izliyorlar

Gökyüzünü süsleyen paraşütçüler, Uzunçayır Baraj Gölü ve kent manzarasını kuş bakışı strateji fırsatı buluyor.

Adana Havacılık ve Adrenalin Sporları Kulübü Başkanı Güner Akkaya, AA muhabirine, Tunceli’nin katıksız ve tarihi güzelliklerine hayran kaldığını söyledi.

Türkiye’deki birçok ilde huzur paraşütü etkinliklerine katıldıklarını ifade fail Akkaya, “Tunceli’ye huzur paraşütü alanında envestisman yapıldığında henüz evire çevire şeyler türlü ve insanlar çıktı burayı sporla anabilir. Mukaddema keder eyyam geçirildi ve o günler geride kaldı.” dedi.

Yöre sakinlerinden Hikmet Gökmen ise kentte muayyen aralıklarla yan paraşütü etkinlikleri düzenlediklerini belirtti.

“Rahat paraşütçüleri kentten kıvançlı ayrılıyor”

Bölgeyi yamaç paraşütü sporunda bile tanıtmayı hedeflediklerini anlatan Gökmen, şöyle konuştu:

“Birkaç yıl geçmiş tıpkısı kadro arkadaşımızla burada makam paraşütüne başladık. Bu konuda kurumların biraz destek vermesi gerekiyor. Adana’daki arkadaşları kentimize nida ettik ve bizleri kırmayıp geldiler. Herhangi Bir özdek çokça fena hâlde ve gelen karşı paraşütçü rüfeka buradan çok kıvançlı benzeri şekilde ayrılıyor.”

Ön paraşütü pilotu Mehmet Vasfi Yücel de kentte ilk kez uçuş yapma fırsatını elde ettiğini aktardı.

Yücel, Tunceli semalarında kat paraşütüyle uçmanın keyifli olduğunu dile getirerek, “Doğal güzellikler ve civar halkının misafirperverliği açısından Tunceli, amiyane Türkiye’dahi ender sayılabilecek tıpkı meydan.” diye niteleyerek konuştu.

Adrenalin tutkunu Yusuf Tümer da erinç paraşütüyle pervaz tahsis etmek amacıyla bire bir takım arkadaşıyla Adana’dan Tunceli’ye geldiğini anlattı.

Tümer, “Burada yamaç paraşütü yapan rüfeka bize öncülük ettiler. Tunceli semalarında uçuşumuz göl ve ızdırap manzarası eşliğinde çok iyicene oldu.” ifadesini kullandı.Share: