Hayvanlarını 5 bin 300 TL’ye sigortalatan yetiştiriciye 823 bin TL hasar ödemesi

Ekincilik Sigortaları Havuzu’nca (TARSİM), 5 bin 300 TL’ye hayvanlarını sigortalatan yetiştiricinin 823 bin TL hasar ödemesi aldığı bildirildi.

TARSİM’den yapılan açıklamada, 26-27 Haziran’da Düzce başta almak üzere Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen yeğin ve taşkın hadisesi sonucunda büyükbaş hayvanları zarar gören ve hasar dosya işlemleri tamamlanan 8 sigortalı yetiştiriciye toplam 970 bin TL hasar ödemesi yapıldığı kaydedildi.

970 bin TL hasar ödemesinin 823 bin TL’sini baskın-taşma zımnında 124 çıban hayvanı engel gören tıpkı yetiştiricinin alacağı belirtilen açıklamada, bahis konusu üreticinin, 5 bin 300 TL prim ödemesi yaparak toplamda 229 hayvanını Büyükbaş Efsanevi Yaşam Sigortası ile güvence altına aldığı aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizde yıllardır büyükbaş hayvancılık işletmelerimizin güvencesi olan TARSİM, yetiştiricilerimize duygusal suyu olmaya bitmeme etmektedir. Geçtiğimiz haziran ayında Düzce başta oluşmak için Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen yeğin ve feyezan afeti sonucunda mecmu 136 sigortalı kocabaş efsanevi (benzen sığırı ve camız) kötülük görmüştür. Eksperler yoluyla gerçekleştirilen hasar belirleme işlemlerinin peşi sıra dosyaları tamamlanan 8 sigortalı yetiştiricimize bütün 970 bin TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. söz konusu hasar ödemelerinin 823 bin TL’si, 229 mebde hayvanını tarım sigortası ile 5 bin 300 TL’ye güvence altına düz ve dominant-feyezan afeti zımnında 124 hayvanı kötülük gören tek benzeri yetiştiriciye yapıldı.

Büyükbaş Hayvan Yaşam Güvencesi kapsamında, 40 bin TL sigorta bedeli olan benzeri kocabaş hayvan, rastgele makule natürel kıyamet, kaymakamlık, yırtıcı hayvan saldırısı, yılan ve böcü sokması, ağılı çayır otları ve yiyecek sınırlı zehirlenmeler ile yangın ve infilak risklerine karşı 126 TL kadar son derece makul primle güvence altına alınabilmektedir. Yetiştiricilerimize vakit kaybetmeden Kocabaş Hayvan Sahn Sigortalarını yaptırmalarını ve hayret risklere cebin hayvanlarını yüzde 50 devlet prim desteği ile unsur sigorta şirketlerinin izinli acenteleri yoluyla güvence altına almalarını referans ediyoruz.”

Share: