Vali Saz Şairi Balcı, otlu peynir mayaladı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Âşık Balcı, Edremit ilçesindeki tesiste otlu peynir mayaladı, yapılan çalışmaları inceledi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Van İş Ihya Merkezi (İŞGEM) bünyesinde açılan peynir istihsal tesisini musahabe fail Balcı, otlu peynirin yapılışı ve çalışmalarla ilgili işletme sahibi Rezzan Bayram’dan bilgi aldı.

Balcı, kültürel aynı derece olan otlu peynirin üretimini önemsediklerini söyledi.

Kadınların peynir yapımında şişman çalışma harcadığını tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

” Türkiye’deki meraların kısaca yüzdelik 10’u ilimizde bulunuyor. 3 milyon koyun varlığına sahibiz. Meraların ıslahını sağlayarak efsanevi sayısını 10 yılda 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Otlu peynirle ilişik kendimize hedef belirliyoruz. çıktı tanıtım yaparak değişik çeşitlerde üretim yapmamız gerekiyor. Kentte peynir müzesini kuracağız. Kars’tan sonradan ilimizi de dünyada peynirden anlayan gurmelere destinasyon alanı yapacağız. Böylecene ekonomiye, hayvancılığa ve ilimize katkı sağlamış olacağız.”

Kadınların karşı teri ve emeğiyle yapılan otlu peynire değer katacaklarını dile getiren Balcı, “Sirmo, Heliz, Kekik, Mendi ve Siyabo otlarının aromasıyla yapılan peyniri yekpare dünyayla tanıştıracağız. Bu tıpkı zamanda küçükbaş hayvancılığa, üretime ve kadınların emeğine destektir.” dedi.Share: