Vali Ozan Balcı, Van otlu peynirini mayaladı

Van Valisi ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Ozan Balcı, Van İş Ihya Merkezi’nde (İŞGEM) otlu peynir işletmeciliği işleyen esnafı musahabe ederek Van otlu peynirini mayaladı.

Göreve başladığı önce günden bu yana istihsal işleyen esnaf ve sanatkarın birlikte olan Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Âşık Balcı, İŞGEM’de kâin işletmeleri ziyaret etti. Burada iş adamı Rezzan Bayram’a ilgilendiren Van otlu peyniri üretimi işleyen Eşsiz Çiftlik isimli işletmede bile incelemelerde bulunan Vali Saz Şairi Balcı, Van otlu peynirinin üretimini önemsediklerini belirterek, “Van otlu peyniri çabucak tıpkı otlu peynir değildir. Aynı zamanda bire bir kültürdür. Orada kadınlarımızın alın teri, emeği ve hayalleri vardır” dedi.

Türkiye’deki mera varlığının yaklaşık yüzde 10’unun Van’bile olduğuna dikkat çeken Vali Saz Şairi Balcı, “Öncelikle kadınlarımızın peynirin oluşmasında haddinden fazla nazik emekleri vardır. Kendilerine teşekkürname ediyorum ve kendilerine bindi vermekten nazik bahtiyarlık duyuyorum. Türkiye’deki meraların tahminî yüzdelik 10’u Van’dahi. 3 milyon üstelik kucak varlığımız var. Hedefimiz bu mera ıslahlarını dahi gerçekleştirilerek, hayvan varlığımızın 10 yılda 10 milyona çıkmasını keşfetmek. Ayrıca Van otlu peyniri ile ilişkin yerine da kendimize gaye belirliyoruz. bundan sonra lansman yaparak, ayrı ayrı tarzlarda üretim yapmalıyız” dedi.

“Van, Kars’tan sonraları sunma büyük peynir destinasyon merkezi olacak”

Van’bile peynir müzesini kuracaklarını ve Van’ı Kars’tan bilahare genişlik şişman destinasyon alanı yapmak istediklerini tamlayan Ilbay Saz Şairi Balcı, şunları söyledi:

“Türkiye’nin dünyada peynir destinasyon merkezleri var. İnşallah Kars’tan sonraları da biz Van adına dünyadaki peynirden anlayan gurmelere destinasyon alanı yapacağız. Böylece ekonomiye ve hayvancılığa katkı sağlayacağız. Van’ımızın ismine yardım sağlamış olacağız. Çok evire çevire bir hisse senedi olur inşallah. Iyi hayırlı olsun. Kadınlarımızın alın teri, ayn nuru, emeğiyle beraber oluşturduğu Van otlu peynirine derece üreteceğiz. Sirmo, heliz, kekik, mendi ve siyabonun oluşturduğu domuzuna aromasıyla Van otlu peynirini tüm dünyayla tanıştıracağız. Bu benzeri zamanda küçükbaş hayvancılığa destektir. Kadınların emeğine destektir. Üretime destektir. Kadının emeğine fiyat vermektir. Meraların ıslahına kıymet vermektir. Elhasıl Van’ımızın geleceğine ulama sağlamaktır.”

Tıpkısı müddet işletmede üretilen peynir çeşitlerini da inceleyici Ilbay Şair Balcı daha sonra buradan ayrıldı. – VANShare: