TRT’nin aşındırmak yarışmasında köylüler birbirleriyle kıyasıya uğraş etti

Türkiye Radyo ve Göstergeç Kurumu (TRT) bünyesinde gerçekleştirilen Kürtçe yemek yarışmasında Bitlisliler kıyasıya savaş etti.

TRT’nin “Özü Sözü İnsan” sloganıyla yola çıkarak dış yapımlar bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli programları iç yapımlara alarak yeni formatıyla bitmeme ediyor. TRT içyapımlar ekibinin Bitlis’in Tatvan ilçesine kapalı Sarıkum köyünde çekimini yaptığı “Çı Dıpejın, Çı Dıbejın (Hangi pişiriyorlar, hangi söylüyorlar)” ünlü Kürtçe kemirmek yarışmasında köylüler müthiş savaşım etti. Yarışmada Bitlisli kadınlar birbirinden lezzetli yöresel yemekler ile hünerlerini sergiledi. 4 kadının detaylı uğraşlar sonucu hazırladığı duygulandıran köfteler jürilerin beğenisine sunuldu. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışmaya katılan kadınlar birinci başlamak amacıyla çalma dökerken, köy halkı ise yarışmayı amatör gözler ile izledi.

Unutulmaya beniz tutmuş köy ve lezzetleri lezzetli tıpkı rekabet ile dönem yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını belirten Anonsör Lokman Dağ, “Henüz ilk aut yapım bünyesinde programımızı sunuyorduk, fakat TRT KURDİ’nin yönetiminin değişmesi ile beraber programlar bundan sonra iç yapımlara alınmaya başladı ve artık içyapımlar ailesi ile programlarımıza bitmeme ediyoruz. Şu dakika da Tatvan’dayız. Daha ahir rotamız Muş ve Bitlis’in değişik köylerinde çekimler yapacağız. Yollara çıktıktan sonraları ayırt ettim ki biz çokça büyük ayrımsız aileymişiz. Gittiğimiz her yerde daha çok sülale olduk ve ilk adına bizlere yüreklerini henüz bilahare kapılarını açtılar. Esasen tığ unutulmaya yüz tutmuş birçok köyümüzün, unutulmaya beniz tutmuş lezzetlerini bu program ile lezzetli tıpkı rakiplik içerisinde büyük tıpkısı misyonu bitmeme ettiriyoruz. Programımızın adı ‘Çı Dıpejın, Çı Dıbejın (Hangi pişiriyorlar, ne söylüyorlar)’, bu uyanış ile yola çıktık ve bodur tıpkı sürede TRT KURDİ’da izlenen aynı program haline geldik. İç yapımlara geçerek elan dahi güçlendik. İkinci sezonun geçmiş ayağı Bitlis’te başladı. Tatvan’a ilişkin Sarıkum’üstelik çekimlerimizi sürdürüyoruz. Ömrümüz ve enerjimiz halk verdikçe Anadolu’nun bilcümle köylerini gezerek oralarda unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşatmaya çalışacağız” dedi.

TRT personeli yerine peyrev eliyle bedii programları sunu bereketli şekilde yapmaya çalıştıklarını dile getiren Kameraman Yönetmen Vabeste İkinci ise “Elan evvel alım dışı yerine yapılmakta, reytingi oldukça faziletkâr olan ve seyirci tarafından tabiat ile takip edilen tıpkı programdı. Fakat TRT’nin maharet altyapısı ve TRT personeli ile yapılmasının programın kalitesini ve yapımını daha birlikte kolaylaştıracağına inanarak TRT KURDİ hat yönetimi çekicilik içerisinden yapılmasına değişmeyen verdi. Bizler de TRT personeli olarak izleyici aracılığıyla beğenilen programı elimizden geldiğince yer dolgunca şekilde yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yemek yarışmasına 4 elti adına katıldıklarını belirten yarışmacı Gülsüm Müfrit de, “Biz 4 elti kendisine TRT’nin yapmış olduğu bu programa müsabık kendisine katıldık. Haddinden Fazla sunturlu, ateşin ve çekişmeli geçiyor. Çok eğlendik ve yemek olarak bile içli köfte yapıyoruz. Köy halkı bilcümle meraktan yarışmayı izlemeye geliyor. Tümce bu durumdan çokça hoşnut görünüyor. Bağımlı tığ de köyümüzde ilk kez böyle benzeri elektrik yapıldığı için seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Yemek yarışmasına gelmek amacıyla referans yaptıklarını dile getiren yarışçı Şans Çılgın, “TRT’dahi yemek programı vardı ve bilcümle izliyorduk. Tığ dahi süzülmek istedik ve başvuru yaptık. Bizi kırmayarak buraya büyüklüğünde geldiler. 4 elti adına katıldık ve fena hâlde benzeri izlence oldu. İnşallah bir numara ego olurum. Müsabık arkadaşlarıma başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİSShare: