Şeftalinin suyu çıktı, dalında 3, tezgahta 10 TL

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bu yıl rekolte ilavesi veren şeftali çiftçinin elinde kaldı. Şeftali, yaşanan feyiz zımnında tarlada kilosu 3, pazarda ise 10 TL’den satılırken, üreticiler fiyatların düşmesine başkaldırı etti.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Polat, İsaören Mahallesi’nde hasadı devam fail şeftali tarlasında incelemede bulundu. Izah eden Sezai Çelik, “Şeftali hasadının devam ettiği şu günlerde, İnegöl’birlikte yer haddinden fazla şeftali üretiminin yapıldığı İsaören Mahallesi’ndeyiz. İnegölümüzde hep dahi 7 bin ton civarında şeftali yetiştiriliyor. Bunun 4 bin tonu bu civarda yetiştiriliyor. Biliyorsunuz henüz ilkin erkenci şeftalilerle ait bili yapmıştık. O sırada şeftalinin fiyatı 8-9 lira civarında gidiyordu. Umudumuz kalite arttıkça fiyatın artmasıydı. Amma zaman eş görün kim, şeftali pazarda 10 lira, marketlerde 25 teklik. Ama dalında 3 liralık” dedi.

Güzeşte yıl şeftalinin 8-9 liraya almaç bulduğunu, bunun nedeninin ise yaşanan don olaylarından etraf şeftalinin beş altı olmasından kaynaklandığını belirten Komutan Polat, “Genel Başkanımız bizden haftalık ürünlerle ilgilendiren değer alır. Çiftçiden sofraya giden süreçle ait. Şu anda şeftali dalında 3 lira, süper marketlerde 25 liralık. Bunu kim yapıyor, bozukluk oluyor. Ben size onu anlatayım. Güzeşte sene şeftali 8-9 liralık civarında azrail buldu. Sebep buldu? Ülkenin birçok durumunda şita kaba geçtiği için tuman oldu, kırağı oldu. Şeftali azdı. O nedenle şeftali sabık yıl 8-9 liraya almaç buldu. Bu sene şeftali üretiminde girdi maliyetleri yüzdelik 200 arttı. Ona karşın şeftali 3 teklik. Hoş Koku birlikte şeftaliyi 2 liraya alıyor. Kavim aromaya şeftali topluyor. Şu gördüğünüz sofralık şeftaliyi aromaya toplayıp satıyor. beraber biz şunu gördük; almak ki bizim mutluluk genelinde kim şeftalimiz albeni koşullarından etkilenmediği antlaşma bağırsak piyasaya aşkın geliyor. Istihsal fazla olunca elde kalma söz konusu oluyor. Bunu bilen tüccarlarda ayağına mermi sıkıyor. Hastalık? Bu çiftçi şeftaliden 2 sene üst üste para kazanmazsa bu şeftaliyi kesecek. Sen henüz sonradan 3. yıl burada şeftaliyi mi bulacaksın? İhracata dünyalık toplayan birlikte buradan 4 liraya mal topluyor. Sebep bunu yapıyorsunuz? Eyvah evet. Sen bu şeftali üreticini bahtiyar cilt, seneye de üretsin. Dünyalık kazanmadığı ant filhakika kesiyor. Elan geçmiş yıllarda bile bu ebat olmuştu. Bu şeftaliler buğulu değil. Tıpkısı vuzuh şeftali kesimi olmuştu, şeftali pahalanmıştı. Şeftalimizin yüzde 50’si hasat oldu. Elan yüzde 50’si ağaçta. Devletimiz marifetiyle dış satım kanalının açılması geçişsiz. Büyükşehir Belediyesi bu konularda devreye gidiyor. Kendilerini dahi arayacağım. İnşallah onlarda devreye girer. Bu şeftalinin ihracatıyla ilgili ne yapılması gerekiyorsa, onlarında düzentileme yapacağını umuyorum” diyerek konuştu.

Şeftali fiyatları üzdü

Çiftçi Pervin Baydar ise “Çiftçiyi mahvettiler. İlaca ayrı mülk, mazota ayrı para, suya ayrı para. Değme şeye bindirim oldu ama bu çiftçinin anlamsız hangi olacak bilmiyorum. Yani tek öz bulunmayan. Tek özdek kazanamıyoruz. günden güne fiyatları düşürüyorlar. Yani 6-7 liralık ile başlayıp şu anda 3-4 liraya şeftali gidiyor. Eyvah, hata. Tığ pazardan bunu 15-20 liradan alıyoruz. İşçi ayrı mal. Her şeyin fiyatı artıyor. Amma bu şeftali nedense durumunda sayıyor. Geçen yıl şeftali namevcut dedik. Bu sene şeftali var ama yeniden benzeri. Bizim üzere tek şey değişmiyor. Halimizi da görüyorsunuz” dedi.

Soğuk gelgel depoları baskı durumda

İsaören Mahallesi Kırsal kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu, “Şeftali hasadımızın kestirmece yüzde 50’sini jandarma bulunmaktayız. 15 Eylül’e kadar dahi hasadımız bitmeme edecek. Şu anda geldiğimiz noktada şeftalinin kilosu 3 teklik, hoş koku ise 2 liraya azrail buluyor. Biz bu şeftaliyi henüz önceki yıllarda fiyatlar biraz düştüğünde soğuk çekicilik depomuza çekiyorduk. Burada galiba benzeri müddet beklettikten bilahare tekrar piyasaya sürüyorduk. Fakat şu anda itici albeni deposundaki girdi maliyetlerinin haddinden fazla baş döndürücü yükselmesinden, elektriğe yüzdelik 150 civarında remiks gelmesinden dünya şu anda üreticimiz ürünlerini itici çekicilik deposuna üstelik koyamıyor. Zira soğuk gelgel deposunun maliyetleri bile yükseldi. Bu yüzden azamet büyüklerimizin kooperatiflere ayrımsız el atmasını istiyoruz. Çiftçimize destek olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. – BURSAShare: