Aksakallar Konseyi üyeleri Kırgızistan’da toplandı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi üyeleri, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te toplandı.

Kırgızistan’ın ocak sahipliğindeki toplantıya, TDT Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Sebep, Azerbaycan’dan Hasan Hasanov, Kazakistan’dan İkram Adırbekov, Kırgızistan’dan Medethan Şerimkulov, Özbekistan’dan Bakhtiyor Sayfullayev, Türkmenistan’dan temsilen Recep Bazarov ve TDT Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ile ilişik heyetler katıldı.

Kırgızistan’ın Aksakalı Şerimkulov, yaptığı açılış konuşmasında, Türk dünyasının Aksakallarının “dede ve ahi Kırgız topraklarına” gelmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Şerimkulov, Aksakallar Konseyi 13. Toplantısı’nın mübarek geçeceğine inandığını belirterek “Kırgız tarafı toplantının organizasyonunda birlik koşulları oluşturdu. Aksakalları, bugün Cumhurbaşkanımız, Kabine Başkanımız ve Dışişleri Bakanımız kabul edecek. Toplantımız oflaz olsun. Aynalı geldiniz.” ifadelerini kullandı.

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Sebep, akıbet kendisine 9 Şubat’ta İstanbul’üstelik bire bir araya geldiklerini hatırlatarak bu yılın ikinci olağan toplantısını fora etmek için Kırgızistan’dahi toplandıklarını belirtti.

Sebep, bu sene 29 Ilkgüz-2 Ekim’de Bursa’nın İznik ilçesinde 4. Dünya Göçkün Oyunlarını yapacaklarını bildirdi.

Başkanlık görevine gelmesinden sonradan Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’a ziyaretlerde bulunduğunu anımsatan Saika, ziyaretlerin gerçekleşmesine bindi veren Genel Yazman Amreyev ve ekibine teşekkürname etti.

Azerbaycan’ın Aksakalı Hasanov, Aksakallar Konseyi 12. Toplantısı’nda alınan değişmeyen doğrultusunda Türk tarihinin yeniden gözden geçirilmesi üzere hazırladıkları bakir mesai konseptinin zaman kabul edilecek belgeye yansıtılmasını önerdi.

Kazakistan’ın Aksakalı Adırbekov dahi Kazakistan’bile Türk tarihi ve Türk edebiyatı öğüt kitaplarının tanıtıldığını ifade ederek kitapların nüshalarını katılımcılarla paylaştı.

Özbekistan’ın Aksakalı Sayfullayev, Aksakallar Konseyi 14. Toplantısı’nın gelecek yıl Özbekistan’üstelik yapılmasını öneri etti.

Bazarov da “Türkmenistan’ın Aksakallar Konseyi 13. Toplantısı’na müşahit olarak katılımı, bitişik ülkeler ve bölge ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan bağımsız milletvekili ve yansız Türkmenistan’ın dış siyasal seyrinin insicamlı aynı şekilde uygulanmasının tıpkısı başka tezahürüdür.” ifadesini kullandı.

Toplantıda, Devlet Başkanları Zirvesi’ne tedbir maddeleri ele alınacak

TDT Genel Sekreteri Amreyev, toplantıda, bu sene 11 Kasım’de Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılacak olan TDT Cesamet Başkanları Zirvesi’ne ilişkin tedbir maddelerinin dahi ele alınacağı bilgisini paylaştı.

Amreyev, TDT Devlet Başkanları Zirvesi’nin, dünyanın ve bölgenin su ve besin kıtlığı, enerji fiyatlarındaki kaba yükseliş, toptan ısınma, kitlesel göçler, içtimai müsavatsızlık ve ayrımcılık kabilinden gösterişli sonuçlar doğuran yıldırma ve sınamalarla yüz yüze kaldığı tıpkı dönemde yapılacağına dikkati çekti.

Aksakallar Konseyi üyeleri, Kırgızistan’bile peş düzem görüşmelerin arkası sıra oturumuna devam edecek.

Share: