Op. Dr. Soysal: İdrar kaçırma kaderiniz değil

İdrar kaçırma, kişinin avlu kalitesini ve içtimai hayatını inatçı etkileyen balaban tıpkı esenlik sorunudur. Ancak bu durumun baht olmadığını ve rappadak fazla yöntemle otama edebildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, “Her çevrim ahenktar namına idrarı tutar üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik aya kasları güçlendirilebilir. Alelhusus tekâsüf tipi idrar kaçırma durumunda çıkar yol tedavisi yararlı olacaktır” dedi.

Çamlıca Erdem Hastanesi Jinekoloji ve Veladet Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, kadınların maltalık kalitesini ve sosyal hayatını damarlı etkileyen, büyük benzeri afiyet sorunu olan idrar kaçırma sorununun tedavisi hakkında bilgiler verdi. İdrar kaçırmada tedavi yelpazesinin çokça farklılık gösterdiğini tamlayan Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, “Hangi tür hacet kaçağı olduğu anlaşıldıktan sonraları gereklilik kaçırmanın derecesi ve hayat kalitesine olan etkisi göz önüne alınarak makul otama seçenekleri aranır. Bu seçenekler; hanay tarzını yapmak, idrar torbası ve pelvik ayak tabanı kas egzersizleri, reçete tedavileri ve ameliyattır” dedi.

“TEDAVİ SEÇENEKLERİNDEN ZÜĞÜRT İÇİN EN MAKUL OLANI TERCİH EDİLİR”

YAŞAM BIÇIMI düzenlemeleri arasında kabız ve taşkın kilo alımından kaçınılmasının haddinden fazla koskocaman olduğunu söyleyen Op. Dr. Soysal, “Seçme bölüm uyumlu namına idrarı miktar kadar genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik aya kasları güçlendirilebilir. Alelhusus tekâsüf tipi hacet kaçırma yerinde merhem tedavisi müfit olacaktır. ya da yaş dönümü sonrası hormon eksikliğine ilişkin hacet kaçırmalarında östrojenin dernekevi kullanımı yararlı olanaklı. Stres tipi hacet kaçırmalarında ise hoşnutluk, gereklilik kaçırma şiddetine ve jinekolojik sondaj bulgularına bakarak cerrahi tedavi seçeneklerinden sayri amacıyla yer akıllıca olanı tercih edilerek yapılabilir” şeklinde konuştu.

UYGUN TEDAVİYLE BU SORUNDAN KOLAYLIK KURTULABİLİRSİNİZ

İyi bir yorum ve hastaya akla yatkın tedavi seçimi yapılmazsa lüzum kaçırma sorununun tekrarlayabileceğini ifade eden Op. Dr. Soysal, ” Herhangi Bir hastanın ehlivukuf yoluyla değerlendirilip ne çeşit lüzum kaçışı yaşadığı anlaşılıp uygun tedavi seçeneğinin hastaya sunulması çokça önemlidir. Hayat kalitesini ve içtimai yaşamı akıbet paye etkileyen idrar kaçırma tek kadının kaderi olmamalıdır ve makul otama ile bu soruna hal bulunmalıdır” diye niteleyerek konuştu.

İdrar kaçırmanın nasıl, hangi ant ve ne şekilde olduğuna bakarak ayrımlı tipleri olduğunu belirten Op. Dr. Duyma Soysal şunları söyledi:

“İdrar kaçırma; stres tipi, sıkışma tipi ve karışık türlü tevessül etmek için üç tipte değerlendirilir. Stres tipi gereklilik kaçırma; öksürme, kahkaha, hoplama- sıçrama, korkulu kaldırma kadar durumlarda yaşanan gereklilik kaçırmadır. Bu durumlarda mesaneye gelen efdal basınca lüzum tutmaya hadim kaslar cebin koyamaz ise hacet kaçırma oluşur. Sıkışma tipi hacet kaçırma, bedaheten mevrut tekâsüf hissi sonrası istemsiz kendisine idrarın kaçmasıdır. Temas iki durumun beraber yaşandığı hacet kaçırma ise muğlak çeşit idrar kaçırmadır. İdrar kaçıran hastaların gür bir tahkiye sonrası (lacerem-hangi antlaşma gereklilik kaçırıldığı) fiziki araştırma ve tetkikleri yapılır ve ne cins idrar kaçırma olduğu tayin edilir.”

Share: