Küçükbaş hayvanlar cümbüşlü koyun yıkama makineleriyle yıkanarak ilaçlanıyor

Küçükbaş hayvanlar mobilize koyun yıkama makineleriyle yıkanarak ilaçlanıyor

BAYBURT Bayburt’ta ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Otlakçı Mücadelesi’ çalışmaları çerçevesinde 3 bine mail koyun, kış mevsimi öncesi oynak kucak yıkama makinelerinde yıkanıp, temizlenerek ilaçlanıyor.

Çekicilik sıcaklıklarının giderek düştüğü ve soğukların iyiden iyiye kendini hissettirdiği Bayburt’ta, İl ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlükleri, hayvanların hastalanmış olmaması için kış ayına girmeden küçükbaş hayvanları yıkama ve ilaçlama mücadelesini hızlandırdı. Efsanevi sahiplerinin talepleri doğrultusunda cümbüşlü kucak yıkama banyolarını vatandaşların hizmetine sunduklarını bildiren Aydıntepe İlçe ve Orman Ekincilik Müdürü Veteriner Doktor İbrahim Köksal, bu çalışmayla hayvan refahının sağlandığını, vatandaşların işgücünün yarıya indiğini ve zamandan tasarruf edildiğini söyledi.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü adına vatandaşların ihtiyaçlarını rastgele devir karşıladıklarını ve çöz-dış abacı mücadelelerini kış mevsimi öncesi acul benzeri şekilde sürdürdüklerini aktaran Köksal, “İlimizin yetiştiricilere sunduğu bu makine, efsanevi refahını ve kayırıcı gücünü olabildiğince domine etmektedir. İmkanımız olduğu büyüklüğünde vatandaşlarımızın bu talebini karşılıyoruz, birebir etkinliğine bile katılıyoruz. İç-dış abacı mücadelesi bilindiği amacıyla hayvan bilimi şita ortamına girilmeden yapılıyor. Bu noktada da yetiştiricilerimize bilgiler vererek katkımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Katkılarımız bitmeme edecek, hayatı kolaylaştırıyoruz”

Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü namına andıran illerden mevrut talepler doğrultusunda faal koyun yıkama banyolarını yetiştiricelerin kullanımına sunduklarını belirten Köksal, “Mümasil illerimizle çöz içe olduğumuz için zaman zaman el dışından talepler gelebiliyor, onların bile emeğine katkımızı sunuyoruz. Bu doğrultuda katkılarımız bütün hızıyla devam edecek, kısacası hayatı kolaylaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Henüz başlangıçta hayvanlarımızı 2-3 günde ilaçlarken bu projeyle 3 bine mail hayvanı 4-5 saatte yıkayıp, ilaçladık”

Trabzon yetiştiricilerinden olan Fatih Kıytırık ise efsanevi iç ve aut parazitlerinin önlenmesi için yapılan projenin yetiştirici yerine kendilerine büyük katkılarının olduğunu belirterek, “Elan ilkin bu cıvıl cıvıl yıkama makinelerinin olmadığı zamanlarda hayvanların yıkanması, çöz ve aut parazit ilaçlarının yapılması 2-3 aktarılma sürüyordu. Bu projeyle alay malay bugün 3 bine mail hayvanımız kestirmece 4-5 saat kadar tıpkısı sürede yıkandı ve ilaçlandı. Kısacası günlerce sürecek işimizi 4-5 saatte cingöz olduk” sözlerini kullandı.

Yetiştirici Bayağı, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne verilen hizmetten dolayı teşekkürlerini ileterek, cıvıl cıvıl kucak yıkama makinelerinin Trabzon ilinde da canlı tıpkısı şekilde kullanılmasını, gailesiz çiftçilere imkanların sunulmasını istedi.

Share: