Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden şehirdeki yapılara ilgilendiren açıklama

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki iki depremle ilişik mukayyet açıklama yaptı. Dide, Antalya’birlikte 1999 öncesi yapılan birlik yapıların ivedilikle boşaltılarak yıkılması gerektiğine bel etti.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, 6 Küçük Ay tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini havi açık ayrımsız alanda nazik tıpkısı yıkıma ve fert kayıplarına neden olduğuna değinildi. Depremlerin ardından dört binden fazla artçı hareket meydana geldiğine dikkat çekilen açıklamada; elli binden fazla yapının hasar görüp, milyonlarca vatandaşın afetten etkilendiği belirtilerek, bu süreçte Mimarlar Odası Antalya Şubesi kendisine yer sarsıntısı bölgesindeki ivedili ihtiyaçlara bindi isnat etmek amacıyla çalışmalar başlatıldığı kaydedildi.

Antalya’daki vatandaşların Hane şubesine ulaşarak konutlarının ve bulunduğu bölgenin riskli olup olmadığını sorgulamakta, gocunmak ve tedirginlik yaşamakta olduğunun belirtildiği açıklamanın devamında, şu ifadelere kayran verildi:

“Antalya’nın sarsıntı tarihine bakıldığında günümüze büyüklüğünde Richter ölçeğine bakarak büyüklüğü 4 ve üzerinde 400’e mail hareket meydana geldiği görülmektedir. 1999 depreminden önce 4. evre sarsıntı bölgesi olan Antalya forma ilçeleri, 1999 depremi sonrası 2. derece deprem bölgesi kapsamına alınmıştır. Mağrip ilçeleri 1. rütbe zelzele bölgesi, doğu ilçeleri ise 3. ve 4. adım deprem bölgesinde kalmaktadır. 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Türkiye Zelzele Bölgeleri Haritası düzeltilmiş ve sarsıntı bölgesi kavramı ortadan kaldırılmıştır. AFAD verilerine bakarak Antalya ilinde Kermen ve Kekova doğmak için 2 kırık sisteminin mevcut olduğu, ayrıca Helenik- Kıbrıs Fay Sistemi ile Burdur Kırık Zonu’nun Antalya’üstelik etkili olabilecek hareket riskleri taşıdığı görülmektedir.”

Antalya sınırları içerisinde aktif fay hatlarının potansiyeli faziletkâr olmasa üstelik olabilecek hareket tehditleri ayn uğrunda bulundurulması gerektiği vurgulanarak, “Hasarların başlangıçta alınan tedbirlerle yeryüzü uzuv indirilmesi sürecinde sakınım planlaması ve riske dayalı kıyamet yönetimini zaruri kılmaktadır. Antalya’üstelik hareket riski göz önüne alarak; Antalya’de alelhusus 1999 öncesi mensur edilmiş mecmu yapıların ivedilikle belirlenmesi ve çatı stokunun oluşturulması, belirlenen bu yapıların riskli olanların ihya veya katabolizma faaliyetlerine başlanması, kentsel transformasyon üstüne eksiklerin bir zaman önceki tamamlanarak hayata geçirilmesi, Antalya’nın kimliğini oluşturan kültürel ve tarihi yapılarının olabilecek bire bir depreme cebin dayanabilen ayla getirilmesi, ihtiyat planlaması yapılması ve riske dair afet idare planının oluşturulması, 6306 sayılı Kıyamet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Üzerine Kanun çerçevesinde çalışmaların ivedilikle tamamlanması gerekmektedir. Mimarlar Odası Antalya Şubesi kendisine tamlık amme çalım ve sivil topluluk kuruluşları ile birlikte seçme kalem katkı, bindi ve hareket birliğine hazır olduğumuzu, kamuoyunun bilgisine sunarız” açıklamasına saha verildi. – ANTALYA

Share: