İnşaat mühendisleri hareket bölgesindeki yıkımlara ilgilendiren gözlemlerini anlattı

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay ve Adıyaman’birlikte hasar tespit çalışması ile ehlihibre faaliyetine Antalya’dan katılan yapım mühendisleri, yapıların katabolizma nedenlerini anlattı.

Depremler sonrası Antalya Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi koordinasyonunda Adıyaman ve Hatay’a giden 50 yapım mühendisi hasar tayin çalışmalarına katılıyor.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla uzman yerine atanan 8 inşaat mühendisi da Hatay’daki çalışmalarını sürdürüyor.

İMO Antalya Şubesinde hane başkanı Soner Akdoğan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya deli dolu bağlantıyla katılan, söz konusu iki ildeki hasar tespiti ve bilirkişi çalışmalarında meydan düzlük inşaat mühendisleri, kıyamet bölgesindeki yapılara ilgilendiren gözlemlerini aktardı.

“Gereç kalitesi ve işçilik zımnında göçen binalar gördük”

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde mücahede örümcek yapım mühendisi Ekrem Bakır, beton kalitesinin emniyetsiz derecede düşük olduğunu vurgulayarak, “Beton diyemeyiz, dokununca dağılıyor. İşçilik biberli. Kolonlardaki hasarlar inikat bölgesinde oluşuk. Yapı planı düzgün olmasına karşın, malzeme kalitesi ve işçilik nedeniyle göçen binalar gördük.” dedi.

Merkeze mecbur Yenimahalle’dahi emek yaptıklarını anlatan Erman Entelektüel de bölgedeki yıpranmamış yapılarda öngörülemeyen hasarlar oluştuğunu gördüklerini ifade ederek, “Bakir çatı kavramı Adıyaman’de 2005’ten bilahare anlam kazanıyor. 2005 yılında amade beton kullanımına başlanmış. Ağız Ağıza göçmüş yıpranmamış bina görmedik. alt tarafı yığma, peş tarafı söve oluşturulmuş yapı fazla.” diyerek konuştu.

Sadullah Kabakuşak ise Adıyaman merkezde ve Tut ilçesinde çalışmalara katıldıklarını, eski yapım teknolojisiyle mensur edilen yapılarda hasarın haddinden fazla çok olduğunu belirtti.

Eskimemiş yapılarda birlikte dokunaklı duruk dizayn hataları gördüklerini dile getiren Kabakuşak, “Alelhusus aut kolonlarda mühendislik, imalat hataları var. Çok fazla çatı, yapılması gereken çok hisse senedi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı köylerde tetkik gerçekleştiren Mikail Teke, inşaatın tamamlanmasından bilahare yapıların denetlenmemesinden kaynaklı yıkımlar gözlemlediklerini söyledi.

Simgenur Çetinmeşe, köylerde genellikle bir tane ve iki katlı yapılarda uçuk tekmil uygulamasının hasara sebep olduğunu kaydetti.

İMO Antalya Şubesi Umumi Heyet Üyesi Ayşenur Sahtekâr ise önceliği hareket görünmek üzere kentlerin Afet Master Planı’nın yapılması gerektiğine belen ederek şunları kaydetti:

“Önceliklere bakarak bütüncül tıpkı kentsel dönüşüm seferberliği başlatılmalı. İskandan bilahare hiçbir denetime bağımlı tutulmayan kâin yapılarda, asansör kontrollerinde olduğu gibi mevkut arama zorunlu olmalıdır. Bakir yapılar amacıyla öncelikle bayındırlık planlarının revizyonu yapılmalı, hatalı yapılaşma kararları düzeltilmelidir. Kıran müdahale ve koordinasyon sistemi yeniden düzenlenmeli. Afetin akabinde, müstacel olarak afet seferberliği zar edilmeli, görevi ve sorumlulukları önceden lokalize ekipler el merkezlerinden köylere kadar görevlendirilmeli, Kıyamet Engelleme Sistemi buyuru beklemeksizin harekete geçmelidir.”

Share: