Artvin’de hapishane balığı tesislerine yenileri ekleniyor: Hedef 50 bin somon ihracatı

Artvin’dahi içeri balığı tesislerine yenileri ekleniyor: Amaç 50 bin somon ihracatı

Artvin’den dünyaya somon ihracatı

ARTVİN – Artvin’birlikte Mehterhane balığı tesislerine her sene yenileri ekleniyor. Türk somonları Japonya ve Rusya başta doğmak üzere Avrupa’nın bir nice ülkesine ihraç edilirken, erek 50 bin ton somon, 4 buçuk milyar dirimlik.

Artvin’deki dipdam balığı tesislerine her sene yenileri ekleniyor. Özellikle Çoruh nehrinde üretilen Türk somonları dünyaya nam yapmış konumda. Borçka Barajı’nda kurulan tekke balığı tesislerine önümüzdeki yıl Deriner Barajında kurulacak olan 24 tesisle kapasitenin artması hedefleniyor.

Artvin’bile Çoruh Nehri üstünde faaliyette kâin barajlardan biri olan Borçka Barajı ürettiği enerjinin yanı sıra, baraj gölünde sürdürülen cezaevi balıkçılığı ile üstelik devlet ekonomisine balaban ulama sağlıyor. Borçka Barajı’nın 2009 yılında akarsu ürünleri yetiştiriciliğine açılmasının ardından baraj gölünde yapılan yatırımlarla adeta balık istihsal merkezine dönüştü. Baraj gölünde kurulan 11 farklı tesiste üretilen Türk Somonu yerine adlandırılan alabalıklar dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.

Japonya ve Rusya ilkin gelmek üzere Avrupa’nın bir nice ülkesine ihraç edilen Türk somonlarında kapasite büyüyor. 2012 yılında su tutara hayatiyet üreten Deriner Barajında 24 şirketin başvurusu kabul edildi. 5 bin 600 ton kapasiteli Borçka Barajı ile tahsisi yapılan ve 2023’te yetiştiriciliğe başlayacak 8.300 titrem kapasiteli Deriner Barajı ile kısaca 25 milyon adet somon adayı temini sağlanabilecektir. Kentte 3 kuluçkahane, 24 esmer tesisi, 11 baraj apışlık mehterhane tesisi ve 18.000 titrem bahir apışlık kafes tesisi bulunuyor.

Bu tesislerden 2022 yılında 6.095 ton Türk somonu üretilirken, 2023 yılında uğur ise 18.000 ton istihsal kendisine belirlendi. Deriner barajı devreye girmesiyle 2025 yılına kadar sunma birkaç 50.000 ton Türk Somonu üretim, 4.5 bilyon lira ise dirimlik adına hedefleniyor.

Borçka barajında Türk Somonu üreten ortaklık yetkilisi Özcan Ateşin Aytemiz, “Çoruh nehri daima dolaşım içerisinde olduğu için, bu balığın üretiminde artağan olan akarsu sıcaklığı üretimde yılın rastgele ayında istihsal yapabiliyoruz. Denizlerde bu nüsha 6 veya 7 ay olurken Çoruh nehrinde 12 ay istihsal yapılıyor. Balıkları yumurtadan ihraç edecek büyüklüğünde konuma 2 sende getirdikten sonra gerçek Rusya Japonya, Almanya üzere tıpkı ok ülkelere ihraç edebiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Share: