Niğde’de yerel kumpir çeşitlerinin ıslahı sürüyor

Niğde’de 10 skor yerli patates çeşidi geliştirildi

NİĞDE Niğde’de akarsu ana büyüklüğünde 10 yerli patates çeşidinin geliştirildiği Patates Araştırı Enstitüsünde, reform çalışmaları bitmeme ediyor. Enstitünün doku kültürü laboratuvarında tüplerin içinde tahminî 60 bin invitro bitki ve 70 bin skor mini yumru, 150-200 ton beyninde üstelik elit kademede tohumluk üretiliyor. Kumpir Araştırma Enstitüsü Müdürü Gaye Pırlak, tıpkı patatesin sürgen doku dokuyu almakla başlayıp mini yumruyu elde etmeye büyüklüğünde geçen sürenin averaj 12 ay olduğunu söyledi.

Enstitü Müdürü Pırlak, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Genel Müdürlüğüne sınırlı enstitüde, çağcıl laboratuvarlarda ve tekmil kontrollü seralarda yerli çeşitlerin üretimini gerçekleştirdiklerini belirterek, 10 yerel patates çeşidini talih tarımına kazandırdıklarını kaydetti. Pırlak, ” Bu çeşitlerimizin hususi sektöre devrini gerçekleştik, çoğaltım ve tasdik işlemleri yapılıyor. Bu yıl bakımından yerel çeşitlerimiz Onaran 2015 ve Ad, ilk kez üreticilerimize sertifikalı benzeri kademede ulaşacak. Enstitüde yerli çeşitlerin üretimini meristem nesiç kültürü yöntemiyle düzeltme süresini elde etmek ile jen kaynaklarını muntazır olmak için çok adına beğenilen biyoteknolojik yöntem gerçekleştiriyoruz. Elde ettiğimiz bitkileri, iklimlendirme odasında çoğaltıp büyüttükten sonraları mecmu kontrollü seralarda mini yumru üretimini yapıyoruz” dedi.

Enstitüde 12 kamer boyunca patates üretimi yaptıklarını anlatım eden Pırlak, “Enstitümüzde 12 ay süresince kumpir üretimine devam ediyoruz. Yemeden Içmeden topraklı sistemde istihsal yapmıyoruz. Tıpkısı zamanda aeroponik (topraksız ekincilik) ve hidroponik (su süresince mineral rızık çözümleri beğenilen) sistemde tohumluk üretmeye devam ediyoruz. Çiftçilerimizin eline daha acul ve daha aşkın çeşidin geçmesi amacıyla çalışıyoruz. Şu anda hele ülkemizin ihtiyacı olan yemeklik, sanayilik çeşitlerin geliştirilmesiyle ait düzeltme çalışmalarını başlattık. Önümüzdeki zamanlarda da sanayilik çeşitlerimizi sunacağız ve kumpir sektörümüze kazandıracağız. Icap enstitümüz, gerek üniversiteler, gerekse hususi sektörümüzle patates tohumluk ihtiyacını yetersiz içi imkanlarla sağlanması amacıyla hep alay malay elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Doku kültürü laboratuvarımızda tüplerin içinde kestirmece 60 bin invitro bitki üretiyoruz. Bunun birlikte 70 bin adet mini yumru, 150-200 titrem ortada birlikte elit kademede tohumluk üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: