Antalya Büyükşehir’in Hatay Expo’da Kâin Düğmeli Ev’i Depremde Uymazlık Görmedi

Hatay Expo 2021’üstelik sergilenmesi amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Antalya Bahçesi’ projesi kapsamında yapılan Düğmeli Sülale, depremde tek zarara uğramadı. Akseki ve İbradı’birlikte yüzyıllardır geçer bire bir teknikle, masraf kullanmadan yapılan Düğmeli Ev, afetin ardından depremzedeleri misafir etti.

‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla Hatay’de planlı Expo 2021’e Antalya Büyükşehir Belediyesi, içinde Düğmeli Karı birlikte bulunan ‘Antalya Bahçesi’ projesi ile katıldı. Teması susuzluk, iklim değişikliği ve depremler olan ‘Antalya Bahçesi’nde yer sarsıntısı riskine ilgi sarmak için Akseki ve İbradı yöresine ilişkin anadan görme Düğmeli Sülale mensur edildi. Düğmeli Ev, Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay depremlerinin peşi sıra tek zarara uğramazken, depremzede yurttaşları dahi konuk etti.

Büyükşehir Belediyesi Otopark Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda memur Peyzaj Mimarı Feraset Sarımehmetoğlu, “Bahçemizi yaparken esas hedefimiz iklim değişikliği, yangınlar ve depremlere özen çekmekti. Manavgat yangınının bir anda peşi sıra inşa ettiğimiz Antalya Bahçesi’nde yağışsızlık ve yangın konusunu son basamak domuzuna işlemiş ve hediye almıştık. Hatay Expo’de bu binayı yaparken amacımız vakit kaybetmeden farkındalık yaratmaktı. Bu şişman depremin peşi sıra çatı ayakta kaldı ama keşke böyle imtihan edilmeseydi. Haddinden Fazla üzgünüz” dedi.

Share: