Mehmet Büyükekşi: “Cüneyt Çakır’a Türk hakemliğine katkılarından dünya teşekkürname ediyoruz”

Türkiye Ayak Topu Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, etken hakemliği bırakarak taze yargıcı doldurmak için eğitimci olma kararı kayran FIFA kokartlı hakem Cüneyt Şarap’a Türk futboluna hizmetlerinden kıran teşekkür etti.

beIN SPORTS’ta Güntekin Onay’ın naklen yayın konuğu olan Mehmet Büyükekşi, “Cüneyt Çakır hocamızla ilişik zaman Umumi Heyet toplantımızda karara vardığımız ayrımsız konu var. Güzeşte hafta Bolu’üstelik hakemlerimizle aynı dinlenme kampı gerçekleştirdik, tıpkısı seminer yaptık. Seminerde Cüneyt Şarap hocamız, Şekil Yargıcı Kurulumuza başvurmuştu. Az dışından birçok teklif aldığından bahsetti. Bizlere ‘Ben bir nice öneri aldım, amma hakemlik kariyerime Türkiye’nin bana sağladığı imkanlarla başladım, kariyerimi da Türkiye’birlikte sonlandırmak istiyorum. Bundan ahir dönemde da madun kategorilerdeki hakemlere eğitim bilimi atfetmek istiyorum. Eskimemiş Cüneyt Çakırlar yedirmek istiyorum. Sonunda bu camiaya yardım arz etmek istiyorum’ dedi. Alelhusus Türk futbol ailesine borcunu hakeza bayılmak istediğini belirtti. Bu isteğini hem Hat Hakem Kurulumuz hem TFF Başkanı adına ego ve Hile Kurulumuz dahi son mertebe makul gördük. Alelhusus bu güdeleme bizim açımızdan çokça balaban. Cüneyt hocamızın hakem yetiştirme heyecanı üstelik sonuç merhale yetişkin” dedi.

“Kişi değerimizi hakem eğitmeni kendisine atadık”

Cüneyt Çakırdoğan’ın eğitimcilikte dahi büyük başarı kazanacağına inandığını tamlayan Mehmet Büyükekşi, “Bu zamana büyüklüğünde biz da dahil sınırlı dışından yargıcı eğitimi amacıyla hocalar getirdik. Hem VAR üzere getirdik, hem de şu anda Hugh Dallas’ı getirdik. Bu misil evcil bire bir hakemimizi, sunu muvaffakiyetli hakemlerimizden birini, kendi değerimizi, hakem eğitmeni adına atadık. İnşallah biz yurtdışından yargıcı getiriyorsak, o dahi ancak dışına eğitmen adına dahi gider” ifadelerini kullandı.

Tecrübeli yargıcı için jübile düzenleyeceklerini tabir eden Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Cüneyt Çakır bizim çok kocaman tıpkısı değerimiz. İki posta Acun Kupası, üç kez Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi mandepsi etti. sıkışık 5 turnuvada üç kat dömifinal seviyesinde maç rejim başarısı gösterdi. Antrparantez 2015 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde fariza aldı. Sayısız turnuvada Türk futbolunu baziçe etti. İnşallah hocamıza jübile maçı yazmak istiyoruz. Türk hakemliğine uygun şekilde onu uğurlamak istiyoruz. Bu zamana kadar yaptığı icraat zımnında dahi Cüneyt Şarap hocamıza çokça teşekkür ediyorum. Bakir çalışmaları için da başarılar diliyorum.”

“Denk tıpkı gönderi yapacağız”

Bellik değerini tasarruf etmek istediklerini tabir fail Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle tamamladı: “Buradan alelhusus şunun altını yemek istiyorum. Şuna inanıyorum, eğer biz futbolda marka değerimizi tezyit etmek istiyorsak, hakemlerimizi üstelik serencam adım kızıl halde tutmamız, kamuoyunda onların mutlak hakkını vermemiz gerekiyor. Pekâlâ hakemlerin de kayırıcı olduklarını unutmamız gerekiyor. Hepimiz vebal yapabiliriz, hataları garaz olmadığı müddetçe adamakıllı görmemiz gerekiyor. Futbol kamuoyuna bile buradan seslenmek istiyorum, yıpranmamış tıpkısı iş açıyoruz. Alelhusus hakemlerimizin arkasında ara vermek istiyoruz ve bu duruşu birlikte yemeden içmeden lafla yapmayacağız. Adi onlara güveniyoruz. Bilcümle hakemlerimizi son evre saygıdeğer olarak görüyoruz. Cüneyt Çakırdoğan hocamız amacıyla bu yaptıklarımızın başka hakemler için birlikte eş olmasını istiyoruz. Hakeza pir uğurlamalarla hakemlerimizi tekaüt emreylemek istiyoruz.” – İSTANBUL

Share: