Kemal Kılıçdaroğlu: “Erzurum’u 30 milyar dolarlık form haline getireceğiz”

Cumhuriyet Altını Umum Partisi Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu takım toplantısı fayrap etmek ve ziyaretlerde düşmek üzere Erzurum’a geldi. İktidara gelirlerse Erzurum’u 30 milyar dolarlık kalıp haline getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Erzurum ve bu bölgede kâin iller için mıntıka planlaması yapacağız. Bu bölgenin özel tutum bölgesi kendisine ilan edilmesi gerekiyor. 9 il ile beraber ortak projeler yapılması gerekiyor. Erzurum, Kars, Iğdır, Veca, Tunceli, Bitlis, Van, Muş ve Bingöl bu bölgede tarım ve hayvancılığın bölge merkezi olması gerekiyor. Bölgenin hususi envestisman alanlarıyla motivasyon edilmesi geçişsiz. Erzurum’u dahi 30 bilyon dolarlık biçim haline getireceğiz. Takkadak İstanbul, İzmir büyümeyecek Erzurum dahi büyüyecek, bu toprak de gelişecek. 85 milyon vatandaşımız beraber namına büyüyüp gelişeceğiz” diyerek konuştu.

Türkiye Iri Ulus Meclisinin tatile girmesiyle beraber takım toplantılarını temas hafta ayrımlı ilde ika kararı düz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk grup toplantısını Erzurum’bile yaptı. Sabahleyin saatlerinde Erzurum’a mevrut Kılıçdaroğlu geçmiş olarak tarihi Erzurum kurultay binasını musahabe etti. Henüz sonradan milletvekilleri ile beraber esnaf ziyaretinde mevcut Kılıçdaroğlu, Soylu Fazıl Kısakürek Konuşma Salonu’nda 13.30’üstelik kadro toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya 120 saylav ve Erzurum halkıyla katılan CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Bu kadim şehrimiz Halas Savaşı’nın mihrak noktası ve temel noktasıydı. TBMM’nin önceki başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum milletvekiliydi. Dolayısıyla Erzurum’un hem bizim tarihimizde hem dahi CHP tarihinde hususi tıpkı yeri var” dedi.

“Erzurumlularla kucaklaşmaya ve helallik istemeye geldim”

Erzurumluların CHP’ye sıcakkanlılık göstermemesinin nedeninin kendileri olduğunu ve bunun üzere Erzurum’dan helallik istemeye geldiklerini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Türkiye Nazik Millet Meclisi tatile girdi. Ülkemizin problemlerini konuşmak üzere biz üstelik Erzurum’dayız. Tarihin bize yüklediği tıpkı sıkıntı var. Bu ülkenin kuruluşunda şehitlerimizin kanları var, gazilerimiz var. Bizim tümen adına oturup ülkenin sorunlarını izleyecek halimiz bulunmayan. Bu yönde tığ birlikte ayrımsız değişmeyen aldık. Tıpkısı yerden başlamamız gerekiyordu. Nereden başlayalım diye konuştuk hepimizin aklına bire bir site geldi. Erzurum’dan tevessül kararı aldık. Tarihi şehir, bayrı site, dadaşların şehri Erzurum, tıpkısı bölüm bölgenin Paris’i olarak adlandırılan şehirdi. Bu bayrı şehrimiz Kurtuluş Savaşı’nın odak noktası ve saksı noktasıydı. TBMM’nin geçmiş başkanı olan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk Erzurum milletvekiliydi. Zımnında Erzurum’un hem bizim tarihimizde hem dahi CHP tarihinde hususi bir yeri var. Sorumluluk şu madem bu kadar yetişkin ve tarihsel açıdan derinliği mevcut aynı kent o zaman sebep CHP’ye sıcakkanlılık göstermedi? Hastalık bir tane da saylav CHP’den çıkarmadı? Cesim tıpkısı istifham ama bu sorunun cevabını siz değil ben vereceğim. Bu işin sorumlusu ve hatalısı Erzurumlular değil, Cumhuriyet Umum Partililerdir. İğneyi ilk evvel kendimize batıracağız. Erzurum’a gelmedik, sofranıza oturup çayınızı, kahvenizi içmedik. Sonra dedik Erzurumlu bize rey versin neden versin kardeşim. İlk önceki tıpkısı gel şehre oturup dertlerini dinle. Çayını iç, hiçbir molekül yapmıyorsan benzeri cağ kebabını ye. Bunları yapmadık bu nedenle biz Erzurum’a aynı zamanda Erzurumlularla kucaklaşmaya ve helallik istemeye geldik” diye konuştu.

“On Paralık kimse bulut etmesin Suriyelileri davulla, zurnayla göndereceğiz”

Konuşmasında Suriyelilere dahi değinen Kılıçdaroğlu, “Erzurum Kongresi yapıldı ve Cumhuriyet Altını ilk kez burada temeline kavuştu. Türkiye’nin durumu kavi ak pak değil yıpranmamış benzeri savaş başlatmak zorundayız. Erzurum’dahi gerçekleştirilen kurultay bayağı bire bir kurultay değildi. Camız ve himayenin akseptans edilmediği ve milli iradenin temel kılındığı bire bir kongreydi. Vatandaşlarımız beyninde işsizlikle mücadele edenler var. Bu konuları aşmamız gerekiyor. 3 milyon 600 bin Suriyeli ülkeye geldi. Bunlar de resmi olan sayılar. Bugün Erzurumlu kardeşlerim bana Suriyelileri gönderecek misiniz diyerek sordu. On Paralık kimesne keder etmesin, rasizm yapmadan, kimsenin onuruyla oynamadan onları kişi ülkelerine sizlerin takdiriyle davulla, zurnayla göndereceğim” açıklamalarında bulundu.

“Köylere öğretmen kabilinden cami imamı gibi ziraat mühendisi görevlendireceğiz”

Çiftçilere şişman ölçüde destek sağlayacaklarını dahi tabir fail Kılıçdaroğlu, “Bire Bir şeker fabrikası vardı Erzurum’üstelik özelleştirildi. İşçileri kovulmayacak diye meze verdiler bilahare o işçilerin işlerine üstelik son verdiler. Şu anda şeker fabrikasında haddinden fazla dar aynı kol çalışıyor. Türkiye 34 sene sonraları ilk kez yurtdışından şeker hastalığı ithal etti. Bu havza tarım ve hayvancılık bölgesi. Çiftçilerimiz amacıyla yapacaklarımızı anlatacağım. Çiftçilerimizin aldığı kredilerin geçmiş benzeri haftada yekpare faizlerini sileceğiz. Kesim bazlı planlama yapacağız. Çiftçi ektiği üründen hiçbir şekilde kötülük etmeyecek. Ekilen dönümün maliyeti bellidir. Ziraat mühendislerimizin sayesinde arazide yapılan ekimin maliyeti nedir öğreneceğiz ve çiftçimizin satamadıkları ürünleri kar edecekleri şekilde mehabet olarak biz satın alacağız. Çiftçinin elinde olan tek madde haciz edilmeyecek bununla ilişik yasa çıkartacağız. Traktörlerde kullanabilmeleri için çiftçilerimize al mazot vereceğiz. Köylerde kırsalda şüphesiz öğretmenler ve köy imamları varsa, kültür mühendisleri dahi olacak, baytar dahi olacak. Bunların bütünü kamu görevlisi adına sizlere bakım edecekler. Kırsalda müteharrik kadınlarımızın içtimai güvenlik ücretlerini tığ yatıracağız” şeklinde konuştu.

“Seçkin sene 20 bin aileye ücretsiz nazik ve küçükbaş hayvan dağıtacağız”

Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesini ekincilik ve hayvancılık üzerine üretim merkezi haline getireceklerini de tamlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Erzurum ve bu bölgede kâin iller amacıyla mıntıka planlaması yapacağız. Bu bölgenin özel iktisat bölgesi adına zar edilmesi gerekiyor. Bu nahiye 9 el ile beraber ortak projeler yapması gerekiyor. Erzurum, Kars, Iğdır, Veca, Tunceli, Bitlis, Van, Muş ve Bingöl bu bölgede ekincilik ve hayvancılığın mıntıka merkezi olması gerekiyor. Bu bölgenin hususi yatırım alanlarıyla motivasyon edilmesi lazım. Iğdır’a faal hayvan bilimi getirilecek oradan hareketli hayvan satışları yapılacak ve seçkin sene orada 20 bin aileye ücretsiz büyük ve küçükbaş hayvanat dağıtılacak. Gene bu bölgede ekincilik ve hayvancılığın gelişmesi üzere vücut el işi ve kap işleme tesisleri kurulacak. Bunlarla bu arada ağızotu fabrikaları birlikte bu bölgelere kuracağız. Ekincilik aletleri ve zirai nişane paketleme tesisleri, hazır para matbua ve tarım ilaçları birlikte bu bölgelere getirilecek. Bu bölgenin merkezide Erzurum olacak. Tarım ve hayvancılık uluslararası borsası Erzurum’bile kurulacak bunun yanı sıra laboratuvarlar ve tecim merkezleri bile Erzurum’bile kurulacak. Erzurum tarım ve hayvancılık üretim merkezi olacak. Efsanevi atıklarından bile nakit tezek ve enerji üreteceğiz. Ürettiğimiz enerjiyi de çiftçilerimiz ücretsiz olarak kullanacaklar. Erzurum’u 30 milyar dolarlık minval haline getireceğiz. Takkadak İstanbul, İzmir büyümeyecek Erzurum da büyüyecek bu kesim dahi gelişecek. 85 milyon vatandaşımız beraber namına büyüyüp gelişeceğiz” dedi. – ERZURUM

Share: