Mehmet Büyükekşi: Cüneyt Çakır’a Türk hakemliğine katkılarından ekolojik ortam teşekkürname ediyoruz

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, FIFA kokartlı Türk yargıcı Cüneyt Şarap’ın hareketli hakemliği bırakarak, dinç hakemler pekiştirmek üzere pedagog olma kararı aldığını açıkladı.

TFF Başkanı Cüneyt Şarap, editör kuruluşta katıldığı programda açıklamalarda bulundu. FIFA kokartlı hakemlerden Cüneyt Şarap’ın ensiz dışından bir nice teklif almasına rağmen kariyerini Türkiye’üstelik sonlandırmak istediğine dikkat çekici Büyükekşi, “Cüneyt Çakırdoğan hocamızla ilişik bugün karara vardığımız benzeri bahis var. Geçen hafta Bolu’dahi hakemlerimizle benzeri kamp gerçekleştirdik, tıpkısı seminer yaptık. Seminerde Cüneyt Şarap hocamız, Suret Yargıcı Kurulumuza başvurmuştu. Mahdut dışından birçok öneri aldığından bahsetti. Bizlere ‘Ben birçok teklif aldım, amma yargıcılık kariyerime Türkiye’nin bana sağladığı imkanlarla başladım, kariyerimi dahi Türkiye’birlikte sonlandırmak istiyorum. Bundan sonraki dönemde bile ast kategorilerdeki hakemlere terbiye yüklemek istiyorum. Kullanılmamış Cüneyt Çakırlar çoğaltmak istiyorum. Sonunda bu camiaya katkı arz etmek istiyorum’ dedi. Hele Türk ayak topu ailesine borcunu böyle vermek istediğini belirtti. Bu isteğini hem Suret Yargıcı Kurulumuz hem TFF Başkanı yerine ben ve Yönetim Kurulumuz de sonuç derece akıllıca gördük. Hele bu motivasyon bizim açımızdan çokça cesim. Cüneyt hocamızın yargıcı yetiştirme heyecanı de sonuç kademe balaban” diyerek konuştu.

“KENDİ DEĞERİMİZİ HAKEM EĞİTMENİ NAMINA ATADIK”Cüneyt Şarap’ın eğitimcilikte de nazik sükse kazanacağına inandığını belirten Mehmet Büyükekşi, “Bu zamana kadar biz birlikte dahil güçlükle dışından yargıcı eğitimi üzere hocalar getirdik. Hem VAR amacıyla getirdik, hem de şu anda Hugh Dallas’ı getirdik. Bu kez evcil benzeri hakemimizi, yer başarılı hakemlerimizden birini, zat değerimizi, yargıcı eğitmeni kendisine atadık. İnşallah biz yurtdışından hakem getiriyorsak, o üstelik yurt dışına eğitmen namına dahi masraf” şeklinde konuştu.. “JÜBİLE MAÇI YAZMAK İSTİYORUZ”Tecrübeli yargıcı amacıyla jübile düzenleyeceklerini anlatım eden Mehmet Büyükekşi, “Cüneyt Çakırdoğan bizim çokça cesim bir değerimiz. İki el Dünya Kupası, üç el Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temaşa etti. sıkışık 5 turnuvada üç nöbet yarı final seviyesinde karşılaşma rejim başarısı gösterdi. Ayrıca 2015 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde fariza aldı. Sayısız turnuvada Türk futbolunu piyes etti. İnşallah hocamıza jübile maçı fethetmek istiyoruz. Türk hakemliğine yerinde şekilde onu geçirmek istiyoruz. Bu zamana kadar yaptığı icraat zımnında dahi Cüneyt Şarap hocamıza çok teşekkürname ediyorum. Eskimemiş çalışmaları amacıyla bile başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.”BENZER BİR UĞURLAMA YAPACAĞIZ”Bellik değerini tezyit etmek istediklerini ifade eden Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradan alelhusus şunun altını çizmek istiyorum. Şuna inanıyorum, eğer tığ futbolda işaret değerimizi çoğaltmak istiyorsak, hakemlerimizi bile serencam mertebe kızıl halde tutmamız, kamuoyunda onların kesin hakkını vermemiz gerekiyor. Muhakkak hakemlerin dahi eş olduklarını unutmamız gerekiyor. Hepimiz yazık yapabiliriz, hataları murat olmadığı müddetçe leziz görmemiz gerekiyor. Ayak Topu kamuoyuna bile buradan haykırmak istiyorum, kullanılmamış bir konu açıyoruz. Alelhusus hakemlerimizin arkasında durmak istiyoruz ve bu duruşu de yemeden içmeden lafla yapmayacağız. Epey onlara güveniyoruz. Hep hakemlerimizi serencam aşama muhterem kendisine görüyoruz. Cüneyt Çakırdoğan hocamız için bu yaptıklarımızın başka hakemler üzere birlikte örnek olmasını istiyoruz. Hakeza iyice uğurlamalarla hakemlerimizi zahmetli gitmek istiyoruz.”

– İstanbul

Share: