Kurtdere Güreşleri 12-13-14 Ağustos’ta yapılacak

12-13-14 Ağustos tarihlerine yapılacak olan Geleneksel Kurtdereli Mehmet Güreşçi Semiz Güreşleri öncesi Balıkesir Büyükşehir Şehremini ve Yağlı Güreş Birliği Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Şehremini Dinçer Orkan, Ankara’bile ayrımsız dizi ziyarette bulundu. Başkanlar, bakanlar, siyasetçiler ve yöneticileri al dipli kandil ile güreşlere davet ettiler.

Bu yıl 62. si düzenlenecek olan Geleneksel Kurtdereli Mehmet Güreşçi Semirtilmiş Güreşleri, 12-13-14 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Kestirmece 2 bin 500 güreşçinin çeri meydanına çıkacağı güreşler öncesi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Birliği Başkanı Yücel Yılmayan, Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan, Güreş Ağası Abdullah Altıntaş ile Semirtilmiş Güreş Birliği Organize Komitesi Başkanı Başar Atikbay, Ankara’da aynı seri ziyaretlerde bulundular. Ziyaretlerde Başbuğ Yılmaz, Komutan Orkan, Atikbay ve Altıntaş, kırmızı dipli çırağ ile bakanlar, siyasetçiler ve yöneticileri geleneksel güreşlere davet ettiler.

İlk musahabe Cahillik ve Spor Icra Vekili Yardımcıları Hamza Yerlikaya ve İhsan Akıllıca Baydaş’a yapıldı. Balıkesir heyeti nazır yardımcılarını 62. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’ne nida etti.

Başkan Orkan: “Dede sporumuza eş çıkıyoruz”

Karesi Şehremini Dinçer Orkan ziyaretler sırasında yaptığı açıklamada; “Ankara’dahi benzeri kol ziyarette bulunduk. Zer nazır ve yöneticilerimizi 12-13-14 Ağustos’ta düzenleyeceğimiz Anadan Görme Kurtdereli Mehmet Güreşçi Güreşleri’ne davet ettik. Âlem Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın şehri Karesi’mizde bu heybetli değeri yaşatıp ağababa sporumuza sahip çıkarak ati nesillere aktarmaktan ortalık bahtiyar ve gururluyuz. Bizlere desteklerini esirgemeyen Yücel Yılmaz Başkanımıza bile teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Yılmaz: “Besili güreş Türk kültürünün mehabetli bir parçası”

Yağlı güreşin, Türk kültürünün eke benzeri parçası olduğunu vurgulayan Balıkesir Büyükşehir Şehremini ve Semiz Güreş Birliği Başkanı Yücel Yılmaz besili güreşleri yaşatmak, kalite ve standartlarını arttırmak için Semirtilmiş Güreş Birliği ile Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nu kurduklarını rapor etti. Dede sporu semiz güreşleri bunaltıcı birliğiyle dünyaya tanıtmak amacıyla hız ettiklerini vurgulayan Komutan Yılmayan, “Bilcümle birlikte güreş alanlarını dünyanın bildirme evire çevire çeri meydanlarına dönüştürecek, güreşimizi gençlere sevdireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kurtdereli Güreşleri’nin Balıkesir ve Türkiye’nin eke benzeri markası olduğunun altını çizen Komutan Yücel Yılmaz, “12-13-14 Ağustos günlerinde Kurtdere Asker Meydanında, Karesi Belediyemiz ile alay malay düzenleyeceğimiz 62. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri’ne tekmil güreşseverleri bekliyoruz” dedi. Başkan Yılmayan ayrıca Ankara’birlikte kendilerini ağırlayan protokole birlikte yürekten aile sahiplikleri üzere teşekkür etti.

Daha sonradan SELIM Fırka Balıkesir Mebus Mustafa Canbey, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan, Güreş Ağası Abdullah Altıntaş, İvrindi Belediye Reisi Yusuf Cengiz, AK Parti İvrindi İlçe Başkanı Aşure Ayı Akçal ve Semirtilmiş Güreş Birliği Düzenleme Komitesi Başkanı Başar Atikbay ile gelişigüzel Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u müzakere ederek güreşlere nida ettiler. Balıkesir ekibi henüz bilahare Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, YANLIŞSIZ Fırka Siyasal ve Hukuki İşler Başkanı Dirimsel Müellif, Lansman ve Iletişim Araçları Başkanı Hamza Zehir, Spor Kaba But Düzenleme Başkanı Bünyamin Bozgeyik, Selim Parti Genel Form Bilgisizlik Kolları Başkanı Eyüp Kadri İnan ve Ankara Balıkesirliler Derneği Dünyalık Camgöz’ü da ziyaret ederek güreşlere davet ettiler. – BALIKESİR

Share: