Tıkalı lavaboyu kimyevi ürünle açma denemesi hastanelik etti

Ağrı’bile evdeki tıkalı lavaboya hidroklorik asit ve kimyasal im dökmesi sonucu yüzü, kulağı, kolları, elleri ve vücudunun ayrımlı bölgelerinde 2. ve 3. aşama koyu yanıklar oluşan esnaf İbrahim Tilaver’in Erzurum’birlikte tedavisi sürüyor.

Doğubayazıt ilçesinde esnaflık fail 52 yaşındaki Tilaver, tıpkı süre geçmiş evlerindeki tıkanan lavaboyu boşaltmak üzere hidroklorik asit ve kimyasal yayın aldı.

Lavaboya evvel tuz ruhunu, daha sonraları kimyasal özellik spesifik ürünü dökmesiyle meydana gelen parlamada Tilaver’in, kolları, elleri, yüzü, kulakları ve vücudunun değişik bölgelerinde yanıklar oluştu.

Tilaver, soğuk suyla yapılan müdahalenin arkası sıra, yakınlarının sebebiyle Doğubayazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Cesamet Hastanesine götürüldü.

Buradan Erzurum Şehir Hastanesi Kederli Tedavi Merkezine irsal edilen Tilaver, AA muhabirine, evdeki tıkanan lavaboyu yapmak isterken başına hakeza benzeri fenomen geldiğini söyledi.

“Kimyasal ürünü dökünce kaynama oldu ve üzerime sıçradı”

Lavaboyu yapmak için sorduğu kişilerin tavsiyesi üstüne kimyevi bap özellikli iz satın aldığını anlatan Tilvaer, “Lavaboyu tahsis etmek amacıyla ilk tuz ruhunu, sonra kimyevi ürünü dökünce kaynama oldu ve üzerime sıçradı, asitli likit olduğu amacıyla. Bu kadar engel vereceğini düşünmüyordum. Vehleten kaynadı ve üzerime sıçrayınca koygun şekilde yandım.” dedi.

Hastanede serumla yanan bölgelerin yıkanmasının ardından Erzurum’a getirildiğini nâkil Tilaver, “Kimyasal maddelerden insanlar ırak dursun ve kullanırken çok titiz olsun. Kimse bilmediği işi yapmasın.” ifadesini kullandı.

Abdurrahman Tilaver bile kardeşinin başına gelen bahtsız olaya çok üzüldüğünü belirterek, “tuz ruhu ve kimyasal dökünce yanık, patlama kadar ayrımsız husus reşit. Kimse bu işlere kalkışmasın, kardeşim birlikte bilmediği amacıyla başına hakeza görüngü geldi. Bu eşkal durumlarda belediye ya da tesisatçılardan yardım istenmeli. Şimdilik durumu ongun ama akşam sabaha kadar ağrıdan uyuyamadı. Hamız yanığı cılız değil.” diyerek konuştu.

Üzüntülü Tedavi Merkezi doktorlarından Değer Ahu da kimyevi maddeye maruz kalma sonucu vücudunun muhtelif yerlerinden 2. ve 3. etap yoğun yanıklar oluşan İbrahim Tilaver’i yakından takip ettiklerini belirterek, medikal ve pansuman tedavisinin sürdüğünü aktardı.Share: