Osmanlı’nın yıllara kayran okuyan sarayı: İshak Vakarlı

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Ciddi Sarayı, yıllara yer okuyor.

Doğu Rum Bölgesi’nin en muhteşem tarihi ve turizm mekanlarından tarihi İshak Vakarlı Sarayı, mimarisi, tarihi ve küçümseyici yapısıyla Avrupa ülkeleri ilkin kalkmak üzere dünyanın birçok ülkesinden değme sene turistleri ağırlıyor.

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki “kartal yuvası”nı arkası sıra 1900 rakımlı tepenin konusunda kurulan tarihi saray, Osmanlı, Selçuklu, Barok ve Rokoko mimarisiyle dikkati çekiyor.

Barındırdığı tarihi mekanlar nedeniyle “Medeniyetler geçidi” adına adlandırılan bölgede Osmanlı’nın Lale Devri’nde mensur edilen ve UNESCO’nun Acun Bırakıt Arızi Listesi’nde bulunan saray, yerleşkesindeki cami, odalar, surlar, türbe, bağırsak ve aut avlular, divan ile eş salonlarıyla misafirlerinin beğenisini topluyor.

Görkemi ve duvarlarındaki muhtelif süslemeleri ziyaretçilerden ilgi gören ve Nazik Selçuki Devleti’nin bile tezyin sanatının izlerini haiz ecdat yadigarı saray, yılın temas mevsimi ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Geçen yıl 226 bin 600 sevimli gezdi

Bölgeye gelen ziyaretçiler, buradaki Bayezid Camisi, Ahmed-i Hani Türbesi ve Urartu Kalesi’ni da ülfet etmeden dönmüyor.

Yaz tatili döneminde kükremek yaşanan tarihi sarayı 2013’te 96 bin 858 kişi, geçen sene dahi 226 bin 600 ziyaretçi gezdi.

Ziyaretçilerden Boran Müşteri, AA muhabirine, arkadaşlarının tavsiyesi konusunda geldiği İshak Paşa Sarayı’nı çok beğendiğini söyledi.

Sarayın görünümü ve mimarisinin çokça etkileyici olduğunu belirten Almaç, “Ağrılı arkadaşlarım bana burayı çokça övüyorlardı, ego önceki biraz dolay yargılı yaklaştım. İzmit’ten Ağrı’ya misafir geldim. Burayı gezip görünce hayran kaldım. Değişik ve hususi tıpkı mimariye erbap, çokça beğendim. Kitaplarda okuduğum sarayı görünce arada fark olduğunu gördüm. İnşallah baht olursa bu bölgeye ayrımsız daha karışmak isterim.” diyerek konuştu.

Vedat Zer de bölgede ateş parçası medeniyetin ve kültürün izlerini sarayda görmenin tür olduğunu belirtti.Share: