Küre Dağları Milli Parkında tahnit müzesi kuruldu

Dünya Dağları Milli Parkında tahnit müzesi kuruldu

BARTIN Dünya Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde düz kayran Bartın’ın Kavim ilçesinde Natür Vukuf Merkezi-Tahnit Müzesi ve Orman Okulu kuruldu.

1998 yılında Dünya Doğayı Siper Vakfı yoluyla Avrupa Ormanları’nda korumada rüçhan alanlardan birisi yerine seçilen ve 2000 yılında Milli Park Yeri zar edilen Yeryüzü Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Bartın’ın Budun ilçesinde Tabiat Malumat Merkezi- Tahnit Müzesi ve Orman Okulu kuruldu.

Türkiye’nin geçmiş Pan Park’ı olan Dünya Dağları Milli Parkı sınırları içindeki Ağaköy’bile inşaatına Mayıs 2021’de başlanan “Doğa Vukuf Merkezi- Tahnit Müzesi ve Orman Okulu” projesi tamamlanmasının peşi sıra kapılarını ziyaretçilerine açtı.

3 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan merkezde içlerinde Küre Dağları Milli Parkında hayat süren türlerinde bulunduğu 70 sayı hayvan tahniti sergileniyor.

Huy Marifet Merkezi- Tahnit Müzesi ve Orman Okulu bünyesinde; 300 metrekarelik kapalı düzlük, üç büyük iki süfli salon, Genel Görünümlü Tahnit Gestalt, endemik nebatat odası, dalavere odası, kafe, aş damı, işporta alanı, tike odası, mescit, köy ürünleri satış merkezi, lavabolar ve bin metrekarelik vasıta parkı ve çocuk parkı bulunuyor.

Merkezle ilgili bilgiler veren Küre Dağları Milli Park Yeri Müdürü Şanlı Bozkurt, “Yeryüzü Dağları Milli Parkımız Avrupa’da 100 ısıdam noktadan birisi olup Türkiye’deki 9 hamam noktadan birisidir. Küre Dağları Milli Parkımız Pınarbaşı, Azdavay, Budun, Amasra ve Arıt bölgelerini havi degaje aynı alanda bulunmaktadır. Bu alanlara ziyaretçi merkezleri yaparak alanların faaliyetleriyle ilgili faaliyetler yapmaktayız. Ağaköyü ziyaretçi merkezimiz Kavim ilçesine 8 km mesafede, Pınarbaşı, Azdavay ve Ulukaya-Drahna bölgesinin kere ayrımında bulunmaktadır. Bu alana çarkıt tıpkı okulu ziyaretçi merkezi haline getirdik. Bu alanlarda yaptığımız tahnitlerde şimdiye büyüklüğünde elde ettiğimiz 70 pasaj tahnitimiz bulunmaktadır. Gelenlerin ilgisini çekmekte bu alanımız. Burayı aynı orman konseptinde yaptık gelenlere tıpkısı atmosferi sağlasın bakımından bu şekilde yapmış olduk.” dedi.

Bartın Valisi Nurtaç Aslan ve protokol üyelerinin katılımıyla açılışı yapılan şekil mıntıka halkının de beğenisini kazandı.

Dünya Dağları Milli Parkı’nı gezecek turistlerin uğrak noktalarından biri olacak merkezde tıpkısı zamanda öğrencilere de tabiat ve melez hayatı konularında eğitimler verilecek.

Share: