Denizlili Nemli Eş: “Bin 75 Teklik Dul Aylığı Veriyorlar Onunla Yetinmeye Çalışıyorum”

Denizli’de yurttaşlar, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer’ya sahn pahalılığı nedeniyle geçim sıkıntısı çektiklerini anlattı. Pazarcı bir avrat, yoğurdun kilosunu 40 liraya sattığını belirterek “Normalde 50 liraya satmam lazımdı şu anda amma kayran bulunmayan. 19 kilometre yoldan geliyoruz buraya. 300 küsur liralık ayrımsız torba ağızotu. Hangi olacak bizim halimiz hakeza?” dedi. Yaşlı bire bir karı bile “Bin 75 teklik dul aylığı veriyorlar onunla yetinmeye çalışıyorum. Ilişki pahalı, alınacak kadar değil, tıpkısı kilo domates 15 lira, dört domates” diyerek konuştu.

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Kişmiri, esbak Denizli’nin Kermen ilçesi Gölbaşı Mahallesi’nde esnaf ve yurttaşlar ile benzeri araya gelerek sorunlarını dinledi. Biçer Yağız’nın işlerini ve durumunu sorduğu yurttaşlar ekonomik krizden ve barışma sıkıntısından balkı yandı.

“ILKIN 5 BİN CİVARINDA İNEK VARDI ÇEVREMİZDE ŞU ANDA İKİ YÜZ, ÜÇ YÜZ ANCAK VAR”

Bir baytar, işlerinin stabil gani olmadığını belirterek, “Efsanevi kalmadı. Tutum politikası temas şeyi bitirdi. Ilkin 5 bin civarında inek vardı çevremizde şu anda iki yüz, üç beniz ancak var. Kâffesi satıldı, kesildi” dedi.

Ayrımsız ekinci da ürettiği biberleri göstererek “Bunun maliyetine bakarsan muvaffakiyetsiz sıfır elde bire bir kalır. Yevmiye 350 teklik, nasıl yetecek kim? Biz hanımla 3-4 çuval topluyoruz, yetmiyor. Yevmiyeci ile bittabi yetecek, iki yevmiyeci bulsak 750 liralık zaten” diyerek konuştu.

Pazarda yoğurt satan benzeri karı üstelik Biçer Esmer’evet şunları anlattı:

“ORTALIK ÇOKÇA PAHALI RASTGELE ÖZDEK ALDI GİTTİ. NE OLACAK BİZİM HALİMİZ BÖYLE?”

“İşler tek üstelik bol değil, cansız. Pazarda birlikte kimesne yok. Çevre haddinden fazla pahalı her öz aldı gitti, sattığım haleldar alınmadı. Yoğurdun kilosunu 40 liraya satıyorum, güzeşte sene 30-20 bu aralardı. Normalde 50 liraya satmam lazımdı şu anda ama alan namevcut. 19 kilometre yoldan geliyoruz buraya. 300 küsur liralık benzeri husye yem. Hangi olacak bizim halimiz böyle?”

Biçer Kara da “Düzelecek birkaç kaldı. Biz geleceğiz bu ülkedeki bütün çarkları yine çalıştıracağız. Üreten kazanacak, üreten kazanınca vatandaş da elan akla yatkın, haşat, mübayaa gücü efdal gelire sahip olacak” dedi. Pazarcı avrat üstelik “İnşallah kızım, öyle bire bir husus yapın” diyerek denk verdi.

“BİN 75 LİRA DUL AYLIĞI VERİYORLAR ONUNLA YETİNMEYE ÇALIŞIYORUM”

Pazara alışverişe gelen buğulanmış avrat de aldığı kalıntı deterjanını Biçer Karaca’ya göstererek ayrımsız kutusunu 45 liraya aldığını, güzeşte sene ise ürünün fiyatının 15 liralık olduğunu rapor etti. Buğulu karı, “Maaşım bulunmayan. Adam öleli 28 yıl oldu bin 75 teklik dul aylığı veriyorlar onunla yetinmeye çalışıyorum. Alım Satım pahalı, alınacak üzere değil, bire bir kilogram domates 15 teklik, dört domates” sözleri ile sıkıntılarını anlattı. Biçer Kara dahi kadının ellerinden yilbik “Sen düşkünlük ika. Tığ geçenlerde iktidara geleceğiz. Sana hani bin 70 teklik dünyalık veriyorlar ya tığ sana asgari ücrete bu parayı tamamlayacağız. Az kaldı” diye niteleyerek saraka verdi.

Yumurta satan dinç birlikte şöyle konuştu:

“Yumurtanın tanesi 1,80 kuruşa falanca geliyor. Tığ birlikte para kazanamıyoruz halkımıza alamıyor. Sabık yıl kolisini 20 liraya satıyorduk.  Tığ doğrusu haddinden fazla da dolgunca mülk kazanamıyoruz. 2 lira filan karımız, ama yapılmaz, yapacak bir madde yok.”Share: