Ilbay Becel: “Gençlerimiz yeteneklerine ve becerilerine göre tercih yapsınlar”

– Ilbay Becel: “Gençlerimiz yeteneklerine ve becerilerine bakarak yeğleme yapsınlar”

NEVŞEHİR – Anadolu Üniversiteler Birliği vasıtasıyla, darülfünun adayı gençlerin hem üniversiteleri daha yakından tanıyabilmeleri hem birlikte akıllıcasına tercih yapabilmelerine katkı çıkarmak için düzenlenen ‘Üniversite Lansman ve Yeğleme Fuarları’ Nevşehir Nissara AVM’dahi açıldı.

Fuarın açılışına Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alicenap Aktekin, Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Memet Çelik ile üniversitelerin akademik personelleri katıldı. Açılışın arkası sıra Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kırşehir Cömert Evran Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Sivas Olgun ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi ve Ardahan Üniversiteleri’nin stantlarını musahabe fail Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, üniversiteler için bilgelik aldı. Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel yaptığı açıklamada; “Bu çevrim sıkıcı tıpkısı imtihan maratonundan çıkıp, yeğleme ika arifesinde olan gençlerimizin, tercihlerini makul yapabilme gayesiyle ilimizde gerçekleştirilen 12 üniversitenin munzam olduğu, tanıtım fuarının açılışını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Kebir olan, gençlerin akilane tercih yapabilmesi, yeteneklerine ve becerilerine uygun olan üniversiteye ve bölümlere gitmesi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi gerek zir yapısıyla lazım kampusu ile Türkiye’nin genişlik değme üniversitelerinden birisi. Gençlerimizi NEVÜ’ye bekliyoruz. Çağ ve turizm anlamında önemli tıpkısı destinasyon olan Nevşehir’birlikte okumanın keyfini yaşasınlar, burada üniversitemizin sunmuş olduğu imkanlardan yararlansınlar. Güçlükle imkanları açısından da berenarı bahtlı olduğumuzu değerlendiriyoruz. Tercih yapacak öğrencilerimizi Nevşehir’e bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Eli Açık Aktetin üstelik yaptığı açıklamada; “Küçük Asya Üniversiteler Birliğinin, üniversite tercihleri öncesi lise mezunu ve üniversite tercihi yapacak gençlerimize yardımcı olmak üzere Türkiye çapında düzenlenen lansman fuarına bugün Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi yerine familya sahipliği yapıyoruz. Fuarın amacı birliğe kayıtlı üniversiteler ile üye sıfır üniversitelerin akademik personeliyle birlikte üniversitelerini tanıttığı stantlar açmaları. Bu zaman burada öğrencilerimizi ağırlayacağız. Farlı illerden değişik üniversitelerimiz şu an buradalar. Öğrencilerimiz ahit boyu bölümleri tanıyacaklar. Üniversitelerin imkanlarından apaydın olacaklar. Bizlerde Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi namına, 10 fakültemiz ile efdal okullarımız ve yıpranmamış açılan bölümlerimiz ile öğrencilerimizi üniversitemize bekliyoruz. Öğrencilerimizin tercih öncesi zinde bilgilendirilmesi, onların hayatlarının anlayışsız artan kısmında kendilerini etkiyecek olan bölümü ve üniversiteyi okumalarına gravite edecek tıpkı tanıtım olduğu için öğrencilerimizi bu fuara bekliyoruz. Öğrencilerimiz intikal etmek istedikleri bölümler ile ilişkin buradaki akademik personellerden bilgi alarak daha mıhlı yeğleme yapabilecekler. Bizde öğrencilerimizi yetersiz imkanlarının, toplumsal imkanların, kültürel imkanların eli nimetli olduğu Kapadokya’nın merkezindeki Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesine bekliyoruz” şeklinde konuştu. Ardahan Üniversitesini Nevşehir’deki gençlere lanse etmek için fuara katılan Ardahan Üniversitesinde memur Dr Öğr. Üyesi Mehmet Baydın üstelik yaptığı açıklamada; “Bu aktarılma Rum Üniversiteler Birliği fuarında öğrencilerimize üniversitemizi takdim etmek için bulunmaktayız. Nevşehir’deki öğrencileri üniversitemizi tefrik etmek için bekliyoruz” dedi. Ardahan Üniversitesin tanıtımına katkıda düşmek için fuara gelen Ardahan Üniversitesi Modern Türk Lehçeleri Bölümü 4. derslik öğrencisi Gamze Bulga dahi; “Ardahan Kafkaslara açılan tıpkı kapıdır. Bundan etraf Ardahan’ı yeğleme etmelerini istiyorum. Haddinden Fazla serbest tıpkı yetişek kadromuz var. Bence öğrencilerimizin bu kadrodan yararlanmaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Darülfünun Lansman ve Yeğleme Fuarları Niğde, Kayseri ve Malatya’da düzenlenecek tanıtım günleri ile sona erecek.Share: