Bülent Tezcan: “Mikro Dışının 81 İldeki Intihap Çevreleri Gibi Düşünülüp Çivi Başına Tıpkısı Seçme Çevresi Olmasını İstiyoruz”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kapıkule Hat Kapısı’nda “Sıla Yolu” projesini açıkladı. Tezcan, “Zaman yurt dışında vatandaşlarımız görüş veriyor. Verdikleri rey Türkiye’üstelik 81 ilin sandıklarına dağıtılıyor. Hiçbirisi kişi milletvekilini seçemiyor. Ev dışı seçim çevresinin benzeri 81 ildeki seçme çevreleri üzere ayrı tıpkısı el kabil düşünülüp daraç dışının çivi başına bir intihap çevresi olmasını istiyoruz. Ev dışı intihap çevreleri amacıyla ayrı mebus adaylarının gösterilmesini ve orada tüvana vatandaşlarımızın kime görüş verdiğini isteyerek sandığa gitmelerini istiyoruz” dedi.

CHP Daraç Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, zaman Kapıkule Tahril Kapısı’nda “Sıla Yolu” projesini tanıttı. Bülent Tezcan’a CHP İstanbul Mebus Yüksel Mansur Kılınç, Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve Parti Meclisi (PM) üyesi Rüya Aksungur birlikte eşlik etti. “Sıla Yolu” projesinin tanıtımında mütekellim Tezcan, şunları söyledi:

“ELVERIŞSIZ DIŞINDA IŞLEK MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZ ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE ÇOK BALABAN KATKILAR VE DESTEKLER VERİYORLAR”

“Ancak dışında canlı milyonlarca vatandaşımız orada çalışıp kazanıp, hem yaşadıkları ülkenin ekonomisine ama hepsinden daha çok ülkemizin ekonomisine haddinden fazla büyük katkılar ve destekler veriyorlar. Vatandaşlarımız bunları yaparken yüreklerindeki ülke sevgisi zerre kadar eksilmiyor. Gelişigüzel seferinde sıla ve yad eller ortada şehir hasreti ve sevgisi sıkı dışında hayat dolu vatandaşlarımızın ayrılmaz aynı parçası. Kimliklerini, büyüklük sevgilerini koruma ederek, Türkiye’nin ekonomisine kazançlarını göndererek katkıda bulunmak ve evvel fırsatta izinlerini memleketlerinde sılada, eşinin dostunun doğdukları topraklarda geçirmek için bire bir zaman ilk buraya gelmek istiyorlar.

“KAPIKULE SINIR KAPISI ENSIZ DIŞINDA TÜVANA VATANDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTIĞI ARZ ÖNEMLİ KARA YOLU GÜMRÜK GİRİŞİ”

Kapıkule Tahril Kapısı hele Avrupa’dahi, yetersiz dışında tüvana vatandaşlarımızın Türkiye’ye methal yaptığı sunu heybetli esmer yolu gümrük girişi. Avrupa’de birinci dünyada ikinci büyüklükte methal yapılan gümrük kapısı. Vatandaşlarımızla burada karşılaşmak, onları gelirken bloke etmek giderken geçirmek üzere burada izin döneminde öğür görevlilerimiz kendileriyle buluşacak. ‘Sıla Yolu’ projemizde bizim buradaki masamızda önce genel başkanımızın ayrımsız mektubunu kendilerine sunma edeceğiz. Antrparantez ancak dışında yaşayan vatandaşlarımıza çevrik büyük düşüncelerimizi ve projelerimizi içeren broşürlerimizi ikram edeceğiz. Onların sorunlarını yakalamak üzere söyleyeceklerini not edeceğimiz tıpkı aşağılık soruşturma niteliğinde ülkü tespiti notlarını alacağız. Edirne Belediyemiz burada elden Edirneli vatandaşlarımıza hizmet etmiyor. Tıpkı zamanda sıkıntılı dışından Türkiye’ye methal işleyen kardeşlerimizi ilk güler yüzle karşılayan ve ona okşayıcı geldin diyen belediyemiz. Bu çerçevede, bu alanda elverişsiz dışından mevrut vatandaşlarımıza amelî sağlamak, hizmet çıkarmak üzere onlarda ellerinden geleni yapıp nazik tıpkı fedakarlıkla hizmet vermeye çalışıyorlar. Edirne belediyemizin vatandaşlarımıza ikramları var. Hem bizim hem Edirne belediyemizin vatandaşlarımıza içecek, akarsu ve belli saatlerde çorba ikramı şeklinde hem aldatıcı geldin derken hem güle güle derken güçlükle dışında etkili vatandaşlarımıza arz azından memleketlerinde evire çevire bir kelle merhaba ve domuzuna bir hoş titiz ayrılışı sunmaya çalışıyoruz.

“SORUNLARI HALLETMEK ÜSTÜNE HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM”

Sıkıntılı dışında hareketli vatandaşlarımızın sorunlarını biliyoruz. Bu sorunları halletmek üzerine hazırlıklarımız bitmiş. Sayın Umumi Başkanımızın mektubunda bunların bütünü olmamakla gelişigüzel koskocaman sorunlarla ait vatandaşlarımıza mesajlar var. Genel Başkanımız onlara leziz geldiniz ve güle güle derken onların yaşadıkları ülkelerden Türkiye’ye verdikleri desteklerin ne kadar koskocaman olduğunu çok küşade, yunak bir üslupla rapor ediyor.

“DAR DIŞINDA TÜVANA VATANDAŞLARIMIZ TAKİBATA UĞRAMAKLA KARŞI KARŞIYALAR, İCRA TAKİBİYLE KARŞI KARŞIYALAR”

Daraç dışında tüvana vatandaşlarımız bizim kardeşlerimiz. Onlar çabucak Türkiye ekonomisine yardım sağlamak bahis konusu olduğunda hatırlayacağımız eşhas değil. Az dışında kazandıkları paraları Türkiye ekonomisine bindi olsun diye niteleyerek ‘gönderinde şüphesiz gönderirseniz gönderin’ deyip ondan bilahare onlara muktezi imkanı, hazırlığı sağlamadan, muhtemel soruşturmalara uğramalarını önleyecek önlemler almadan tıpkısı geceden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle hikmet paylaşımını sağlayıp ondan sonra o vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde soruşturmalara bağımlı tutulmasına tevlit etmek hiçbir ciddi devletin ve hükümetin yapabileceği bire bir hisse senedi değildir. Hangi yazık ki çatlak ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle bugüne büyüklüğünde kazandıklarıyla Türkiye ekonomisine haddinden fazla koca bindi veren vatandaşlarımız demin bulundukları ülkelerde tedariksiz yakalandıkları hikmet paylaşımı nedeniyle, bilgilendirilmeden, uyarılmadan yakalandıkları hikmet paylaşımı dolayısıyla takibata uğramakla cebin karşıyalar, icra takibiyle alın karşıyalar.

“HÜKÜMET SIKI DIŞINDAKİ KARDEŞLERİMİZİN BU SORUNLARINI FORA ETMEK İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATMIYOR”

Yurt dışında hayatiyetli vatandaşlarımızın birçok sorunu var. Kara yolu gümrük girişlerinde, havalimanlarında gümrük girişlerinde, denizde limanda gümrük girişlerinde etraflı bekleme sürelerinden tutun posta güvenliğine büyüklüğünde bugüne kadar bilcümle vatandaşlarımız bu sorunlarını kararlı ve ısrarlı benzeri biçimde dile getirmelerine karşın bunları önlemeye müteveccih ağır adımlar atılmamış. Mikro dışında cıvıl cıvıl vatandaşlarımız Türkiye ekonomisine yardım için kazandıklarını buraya getirirken mebzul amma buraya getirdikleri araçları sunma azından uzunca tıpkısı süre Türkiye’birlikte bulundurabilme hakkı hangi yazık kim sağlanmıyor. yahut sıkı dışından getirdikleri telefonları burada kullanabilme, yeterince uzunca bire bir süre burada telefon kullanma hakları hangi eyvah ki sağlanmıyor. Hep bunlar haddinden fazla gösterişsiz çözülebilecek meselelerken bugüne kadar çözülmemiş. Emeklilikle ilişkin, mütekait maaşlarıyla ait sorunları var. Türkiye’de emekli olan yetersiz dışında zinde vatandaşlarımızın maaşlarının yetersizliğinden tutun, burada zor uygulamasında karşılaştıkları bir nice kısıtlamanın kaldırılmasını istiyorlar. Buna karşın hükümet sıkı dışındaki kardeşlerimizin bu sorunlarını çözmek amacıyla korkulu adımlar atmıyor.

“HİÇBİRİSİ KENDİ MİLLETVEKİLİNİ SEÇEMİYOR”

Bir bambaşka kebir maslahat olta sorunu, bildirme yetişkin meselelerden birisi. Zaman güçlükle dışında vatandaşlarımız oy veriyor. Verdikleri fikir Türkiye’da 81 ilin sandıklarına dağıtılıyor. Hiçbirisi zat milletvekilini seçemiyor. Listelere gidip sandıkta görüş verirken ne adaya rey verdiklerini kazara Türkiye’deki 600 saylav adayı içerisinden kime denk gelirse diye düşünce veriyorlar. Ev dışı intihap çevresinin tıpkısı 81 ildeki seçme çevreleri gibi ayrı benzeri toprak kabilinden düşünülüp mikro dışının başlı başına tıpkısı intihap çevresi olmasını istiyoruz. Sıkı dışı seçme çevreleri için ayrı saylav adaylarının gösterilmesini ve orada dinamik vatandaşlarımızın kime rey verdiğini isteyerek sandığa gitmelerini istiyoruz. Seçtikleri milletvekilleri oradaki vatandaşların dertlerini elan yakından izleme etsin, bilsin istiyoruz. Oradaki kardeşlerimiz rey verdikleri milletvekiline adisyon sorabilsin istiyoruz. Bunu ayrı bire bir seçim çevresi namına yapmazsanız ne saylav yetersiz dışıyla ilgilenecek anlaşılan değil. Elverişsiz dışı seçme çevresi kurulmasına ilişik kanun teklifi verdik.

“SEÇMEN OLMALARINI İSTİYORUZ. HAKLARININ ETKİLİ SAVUNULABİLMESİNİ TEDARIK ETMEK İÇİN SEÇMEN OLMALARI GEREKİYOR”

Daraç dışından yaşayan vatandaşlarımızdan aynı isteğimiz var. Bağımlı ki sandığa gidip bize fikir vermelerini istiyoruz amma bunun ötesinde henüz bugünden kendilerinin araç olmaksızın Türkiye.gov adresine girerek ikametgahlarının ensiz dışında olup olmadığını arama etmelerini istiyoruz. Seçmen olmalarını istiyoruz. Haklarının canlı savunulabilmesini ulaşmak amacıyla seçmen olmaları gerekiyor, sandığa gitmeleri gerekiyor. O yüzden bugünden zat kayıtlarını kontrol yazar, adresleri elverişsiz dışında görünmüyorsa konsolosluklara gidip adreslerini daraç dışına aldırmalarını ve daraç dışı müntehip kütüğünde seçmen olmalarını öneriyoruz. Ensiz dışında dinç vatandaşlarımızın gökçe kartla ait çokça bunaltıcı sorunları var. Gökçe kartlı kardeşlerimizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kabil kıymet statüde işlemlere tabi tutulması ve bedel haklara sahip olabilmelerinin sağlanmasını istiyoruz. Uçak biletleriyle ait yoğun mesail var. Fahiş tayyare bileti meselelerinin çözülmesini bekliyoruz. Hele konsolosluk hizmetlerinin iyileştirilmesi üstüne haddinden fazla bunaltıcı talepleri var. Bunlar kadar haddinden fazla sayıda rica var.

“ELVERIŞSIZ DIŞINDA KIPIRDAK KARDEŞLERİMİZİN BILCÜMLE SORUNLARINI BİLİYORUZ BU SORUNLARI ÇÖZMEYE TALİBİZ”

Cumhuriyet Altını El Partisi olarak ev dışında tüvana kardeşlerimizin bütün sorunlarını biliyoruz. Saydıklarımız çabucak biraz denk. Bu sorunları çözmeye talibiz. Vatandaşlarımızla o kardeşlerimizle gelişigüzel çözeceğiz. Onun için tıpkısı, bire bir zaman önce onların seçmen olma üzerine lazım duyarlılığı göstermelerini ve bulunak bilgilerini kullanmalarını istiyoruz. İki, sandığa gidip oy kullanmalarını istiyoruz. Üç, sandıkta CHP’ye oy vermelerini istiyoruz. Türkiye koca aynı seçimin eşiğinde ve geçmiş seçimde Türkiye’dahi kuvvet değişecek. Bu iktidarın değişmesi, bu sorunların çözülmesinin ön koşuludur. Sıkı dışında dinamik vatandaşlarımızın esas sorunu bugünkü kuvvet. Bu tıpkı erk, bir siyasa sorunu ve önümüzdeki geçmiş seçimde bu nüfuz değişecek vatandaşlarımızın yüzü gülecek.

“‘SILA YOLU’ PROJEMİZİ, GİRİŞ VE ÇIKIŞ SÜRESİNCE BILCÜMLE SINIR KAPILARINA YAYARAK BU PROJEYİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Burada temas dönem iki arkadaşımız mevrut ve giden vatandaşlarımızla buluşacaklar, onları karşılayacak evet birlikte geçici edecekler. Güler yüzle sohbet edecekler, dertlerini dinleyecekler. Uygun onlardan buradaki sorunu, yoldaki sorunu ne, Türkiye’deki sorunu ne, yetersiz dışındaki sorunlarını birebir paye alacağız. Bugüne büyüklüğünde tespit ettiğimiz mesail dışında başka sorunları varsa onları da tespit yazar genişlik bodur sürede onlarla ilgili hal önerilerini bile geliştireceğiz, çalışacağız. ‘Sıla Yolu’ projemiz balkı olsun, antre ve depar süresince bilcümle eksen kapılarına bunları yayarak bu projeyi geliştireceğiz.”Share: