Hazreti Hüseyin’in katledilmesinin 1383. sene dönümü nedeniyle anma programı düzenleniyor (3)

Kars’ta, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’da katledilmesinin 1383. sene dönümü nedeniyle yâd programı düzenlendi.

Irak’ın Kufe kenti yakınlarındaki Kerbela Çölü’nde, Emevi Devleti’nin önce halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın ölümünden bilahare namına güzeşte oğlu, Emevilerin 2’nci Halifesi Yezid bin Muaviye’nin, Hazreti Hüseyin’in namına biat etmesini istemesi nedeniyle yaşanan elem hadiseler, Hazreti Muhammed’i ve onun ehlibeytini muhip müminleri derinden yaraladı.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, muharrem ayının 10’uncu haset olan Aşure Günü’nde şehit edilmeleri dolayısıyla zaman, “matem günü” olarak görülüyor ve Kerbela şehitleri, zaman düzenlenen etkinliklerle ecnebi ediliyor.

Hazreti Ulu Çarşı Camisi uğrunda bir araya gelen, ellerinde Türk bayrağı ile Atatürk ve Hazreti Yüce’nin posterlerini taşıyan yaklaşık 10 bin şahsiyet grup, ihtifal programı kapsamında yürüyüşe başladı.

Gruptakiler, Faikbey Caddesi’nden Işıklı Ehlibeyt Camisi önüne kadar mersiyeler eşliğinde bağır dövüp, vücutlarına zincir vurdu.

Okunan mersiyelerde bazen vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Siyah elbise giyen kadınlar, ellerinde dev zülfikar kılıcıyla yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşte çocukların taşıdığı, üstünde “Hazreti Yüksek Asger (A.S)” yazan simgesel tabut dikkati çekti.

Hazreti Şanlı Çarşı Camisi önünde başlayan Faikbey, Gazi Ahmet Muhtar Gösterişli ve Cumhuriyet Altını caddelerinde bitmeme eden tutum, Kullanılmamış Mahalledeki merasim alanında tamamlandı. Içtima alanında aynı araya mevrut vatandaşlar sine ve bent vurarak gözyaşlarına bilge olamadı.

Kars Valisi ve Şehremaneti Başkan Vekili Türker Sahipsiz, yaptığı konuşmada, kamu şehitlerin zulme ve esarete üzeri eğmediğini, canları pahasına, İslam, yurt, bağımsızlık ve şike alem uğruna şahitlik şerbeti içtiklerini söyledi.

Muharrem ayının 10’uncu haset meydana gelen Kerbela olayının, kilolu bir imtihanın, haksızlık karşısında direnmenin, ilahi kıyamın adı olduğunu aktaran Sahipsiz, “Kerbela, karanlıkla-aydınlığın, hakla-batılın savaşıdır ve bittabi türe galip gelmiştir. Kerbela, batıla, zulme, esarete başkaldırının destanıdır. Kerbela olayı, umum Müslümanların ortak hafızasında yer kayran, asırlardır tek dinmeyen çok iri aynı keskin, tıpkısı zamanda tarihi benzeri antika vesikasıdır.” dedi.

Kars Ehlibeyt Alimleri Birliği Derneği Başkanı ve Ehlibeyt Işıklı Cami Alimi Seyit Ahmet Erdem dahi Kerbela şehitlerinin şehadetlerinin sene dönümü olduğunu hatırlatarak, “Bundan 1383 sene önce Kerbela’da peygamberimizin evlatlarına eşi bir görülmeyen ayrımsız gadir yapılmıştır. O günden bu yana İslam’ın ve hep Müslümanların ve başkaca bilcümle insanların kanayan yarası yerine devam etmiştir.” diyerek konuştu.

Katılımcılar henüz sonra Eskimemiş Mahalle Asri Mezarlıkta dualar okudu, burada katılımcılara helva dağıtıldı.Share: