Tatvan’da ‘Van Gölü Bölge Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı Istimara Toplantısı’ yapıldı

Tatvan’bile ‘Van Gölü Havza Siper Eylem Planı ve Uygulama Programı Değerlendirme Toplantısı’ yapıldı

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde ‘Van Gölü Mıntıka Dulda Eylem Planı ve Uygulama Programı Istimara Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Van Gölü kirliliğinin önlenmesi ve sorunların çözümünün ele alındığı ‘Van Gölü Toprak Himaye Eylem Planı ve Uygulama Programı Değerlendirme Toplantısı’, Bitlis Valisi Oktay Çağatay’ın başkanlığında Tatvan’dahi gerçekleştirildi. Açım konuşmaları ile başlayan toplantıda ‘Van Gölü ve Çevresi Doğal Sit Alanı’ namına esirgeme altına alındığı ve çalışmaların devam edeceği yinelendi.

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, istişareler yaparak halkı bilinçlendirme noktasında nazik aleniyet bitirme ettiklerini söyledi. Orhan, “Cumhurbaşkanımızın bulunmaz eşleri Emine Erdoğan’ın himayesinde 2019 yılında Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın himayelerinde başladığımız Van Gölü Bölge Koruma Gösteri Planı sürdürülebilir ayrımsız şekilde bütün paydaşlarımızla alay malay meydanlık mezuniyet ederek bugünlere büyüklüğünde geldik. Projemizi muayyen devir ve mesafelerle paydaşlarımızla tıpkısı araya gelip müzakere ederek, bugüne büyüklüğünde getirdik. Şimdiye büyüklüğünde Van’de aynı araya geliyorduk. Bu kez Bitlis’te aynı araya gelerek, Bitlis Valimizin başkanlığında bir değerlendirme toplantısı şeklinde sürdürelim istedik. Öncelikle arıtma tesislerimizin hayata geçmesini önceledik. Sonra Van Gölü’müzün kirliliğini önceleyen, kirletici unsurları bertaraf etme noktasında kirlilik kaynaklarımızı masaya yatırdık. Sivil sosyete örgütlerimizle danışma ederek halkı bilinçlendirme noktasında balaban duruluk aldık. Burada herkesin nezdinde bütün paydaşlarımıza çokça teşekkür ediyorum. Toplantımızın okşayıcı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bitlis’in Van Gölü’nün yüzdelik 65’ine eş olduğunu söyleyerek bu hususi değeri herkese açıklamak istediklerini dile getiren Ilbay Oktay Çağatay üstelik, “Van Gölü’nün sahillerinin yüzdelik 65’i Bitlis sınırları içerisinde. Van haddinden fazla henüz nazik bir şehir. Gölün adı Van Gölü, amma biz Van Gölü’nün yüzde 65’ine sahibiz. Bambaşka bire bir kuşakla cebin karşıyayız. Hepimizin çoluğu çocuğu var. Bizlere bakarak çokça daha alıngan, çevreci ve daha duyar. Haklı kendisine bunları isteyen bir kuşakla karşı karşıyayız. Bundan Sonra topluluk olduğumuz ve desteklediğimiz belde sözleşmelerimiz var. Bununla ilgili olarak hükümetimizin çıkardığı natürel sit ile ilişik mevzuat var. Bunların kâffesi eş. Hem hukuken hem bile vicdanen sorumluyuz. Cemaat olduğumuz hususi tıpkısı Van Gölümüz var. Onu herkese ifşa etmek istiyoruz. Amma onu rastgele sabık dönüş kirletiyoruz. Hepimiz topluluk çıkacağız. Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı hanımefendinin başkanlığında çok iyicene aynı koruma gösteri planı yürütülüyor. Fiilen yürüyen amal var. Esasta eş olduğumuzda aynı makule kullanamadığımız kaynaklar var. Onları bilcümle gelişigüzel kullanacağız. Biz üzerimize düşenleri hesabına getireceğiz. Geçmişten mevrut alışkanlıklarımız var. Toplantımızın hayırlara araç olmasını diliyorum” dedi.

Belde Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan ise “Van Gölü’nün korunması ve kirlilikten arındırılması değerlendirmelerini detaylı zamandan beridir yakından izlem ediyorum. 2019 yılında başlayan ve kısık benzeri döneme girdik. 3’er aylık dönemlerde yaptığımız bu çalışmaları raporluyoruz. Raporlamakla kalmıyoruz. Neler yapıyoruz, nerelerde eksikliklerimiz var, bunları da değerlendiriyoruz. Bu kirliliğin kaynağını ve kirliliğe etken olan unsurların ortadan kaldırılması ile ait ayrımsız çalışma yürütüyoruz. Sahayı gezerken, hem artıma tesislerini hem da art çamuru ile ait çalışmaları yerinde gördükten sonradan bugün üstelik Bitlis, Tatvan’birlikte arıtma tesislerini uray başkanımız ve ilişik çekicilik müdürlerimizle birlikte gezip gördük. Van Gölü ile ilişik olarak gani başladık. Eğer biraz sendelersek bugüne büyüklüğünde yaptığımız bu çalışmalar boşa gidecek. Onun için bizim çalışmalarımızı harfiyen aksatmadan yürütmemiz gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Tatvan’üstelik kâin tıpkısı otelde gerçekleştirilen toplantıya Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan, Mekân Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Erul, Bitlis Muazzez Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, kaymakamlık şehremaneti başkanları ve kaymakamları, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve amme hava amirleri katıldı.

Toplantının arkası sıra Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan ve davetliler ilçe merkezde bulunan esnafı konuşma ederek vatandaşlar ile kardeşçe etti. Orhan’ın vatandaşlar ile Kürtçe konuşması ise renkli görüntüler oluşturdu.



Share: