Kars’ta Efsanevi Pazarları kapatıldı

Kars’ta hayvanlarda görülen şap hastalığından kıran hayvan pazarları kapatılırken, başka illere efsanevi sevkleri ise durduruldu.

2022/04 nolu Hayvan Hastalıkları ile Savaşım ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi ile efsanevi varlığının salgın hastalıklardan korunması, umum sağlığını zılgıt eden zoonoz hastalıklarla mücadele edilmesi ve efsanevi hareketlerinin taharri altına alınması için 5996 sınırlanmış Baytar Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yemleme Kanunu gereği, Kars Hayvan Afiyet Zabıtası Komisyonu 05.08.2022 tarihinde Vali Yardımcısı Tahir Yılmayan Başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Eşkâl ilçesi Paşaçayırı Mahallesi, Digor Gülhayran köyü, Yakınlarında Benliahmet köyü ve Susuz Karapınar köyünde şap hastalığının çıkması sebebiyle; enfeksiyonun yayılma zincirini kırmak ve muhtemel salgınların önüne koymak için biyogüvenlik önlemlerinin en üst düzeyde uygulanmasına karar verildi.

5996 Az Veteriner Hizmetleri, Nebat Sağlığı, Gıda ve Ağızotu Kanununun 4. maddesi gereği; Şap hastalığına alın aktif bir şekilde aşılamanın yapılması ve kentte sâdır şap hastalığının henüz çok mihraka yayılmasının önlenmesi amacıyla, parçalanmamış ülke genelinde iklim içi ve memleket dışı çift tırnaklı sığır, koyun, keçi hayvan hareketlerinin 06.08.2022 tarihinden laflamak için 2. emre büyüklüğünde durduruldu.

Öte yandan Kars İl Efsanevi Sağlığı Zabıtası Komisyonunun 2022-05 günlü kararı gereği Kars genelinde yekpare hayvan pazarları ve satma yerleri 06.08.2022 tarihinden lakırtı etmek amacıyla 2. Emre kadar kapatıldı. – KARS

Share: