DDK’nın KPSS ön raporu: “3 soru uygun bire bir, 10 istifham eş”

Kamu Personeli Latif Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddiası üstüne başlatılan tekme soruşturma bitmeme ediyor. Heybet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan dolay raporda 3 sorunun birebir benzeri, 10 soruda ise benzerlik olduğu belirleme edildi.

KPSS sorularının sızdırıldığı ve sınavda ayıp olduğu iddiası üzerine başlatılan soruşturmanın dolay raporu DDK marifetiyle hazırlandı. Uzmanlar marifetiyle hazırlanan dolay raporda 3 sorunun uygun tıpkı, 10 soruda ise benzerlik olduğu belirleme edildi. Soruşturma çerçevesinde soruları hazırlayan ÖSYM çalışanlarının ise ifadesine başvuruldu.

3 sorunun dahi yanıt şıklarının örtüştüğü ortaya bundan sonra

Imtihan öncesi sızdırıldığı tez edilen 20 istifham bilirkişi ekiplerce incelenirken, hazırlanan civar raporda 13 yabansı sorunun olduğu belirlendi. Uzmanlarca yapılan incelemede 3 sorunun birebir bir olduğu tespit edilirken, bu soruların karşılık şıklarının örtüştüğü da ortaya imdi. 10 sorunun ise paralellik gösterdiği belirlendi. İncelemelerin ise halen devam ettiği bildirildi.

Yediiklim Fihrist’nin soru uzmanlarının telefon aramaları kovucuk altında

Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim Katalog ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da adese altına makbuz. Imtihan öncesi, suratsız konuşma olup olmadığı araştırıldı. ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine müteveccih iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Işyar Suçları Bürosunca yürütülürken, Yediiklim Kitabevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Başvurma ve Cürmümeşhut Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi. – ANKARA

Share: