Güneşe yer mail yıldız dediği kaynak

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu Müdürü Etienne Klein, NASA’nın yeni gök teleskobu James Webb ile uzaydan etkilyeci aynı kaynak elde ettiğini argüman etti. Fakat görüntünün altında skandal artık. Klein, yaptığı yanlışın ortaya çıkmasından bilahare şaka yaptığını belirterek bozukluk diledi.

“BİZE SUNU YAKIN YILDIZ”

Daily Mail’in haberine bakarak, felsefeci ve fizikçi Klein, 31 Temmuz’birlikte içtimai medya platformu Twitter’dan, Proxima Centauri yıldızının James Webb Uzay Teleskobu yoluyla alınan en son ışık olduğunu tez ettiği bir görüntü yayınladı. Klein, paylaşımında, “Bize 4,2 kandil yılı uzaklıkta bulunan Güneş’e sunma yakın baht Proxima Centauri’nin fotoğrafı” dedi. Fakat fotoğrafın, İspanya mutfağından ‘chorizo’ adıyla aşina ayrımsız sucuğa (baharatlı tıpkısı domuz sucuğu) ilişik olduğu ortaya daha çok.

BİR DİLİM SUCUK OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Bazı sosyal medya kullanıcıları fizikçi vasıtasıyla yayınlanan fotoğrafa inansa bile stabil çokça sevimli görüntünün haddizatında bire bir epizot sucuk olduğunu belirtti.

“ALAY YAPTIM”

Klein, mizah yaptığını ve görselin gerçekte benzeri sucuğa ait olduğunu itiraf etti ve “İspanyol şarküterisine ilişkin hiçbir nesnenin acun dışında hiçbir yerde bulunmadığını” belirtti.

YANLIŞ BİLGİYE KARŞI DİKKAT ALMAK İSTEMİŞ

Twitter’de 91 bin takipçisi mevcut Klein, toplumsal medyada kavisli bilgiye cebin özen koymak üzere böyle bire bir paylaşım yaptığını ve takipçilerinden bozukluk dilediğini söyledi.

Share: