Zelenski’den Uluslararası Af Örgütü’ne kaba tepki

Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Uluslararası Af Örgütü eliyle yayınlanan ve Ukrayna’nın cidal taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı tabir edilen rapora aksülamel göstererek, “Manipülatif raporlar sağlarsanız, o antlaşma insanların ölümünün sorumluluğunu onlarla (suçlularla) paylaşırsınız” dedi.

Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski, akşam saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında Arsıulusal Af Örgütü (Amnesty International) aracılığıyla yayınlanan ve Ukrayna’nın çekişme taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını tamlayan raporu eleştirdi. Raporda, Ukrayna’nın uğraş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı belirtilerek, Ukrayna kuvvetlerinin okullar ve hastaneler da karışma atılmak üzere nüfuslu yerleşme bölgelerinde üsler kurarak ve cebe sistemleri işleterek sivilleri tehlikeye attığı rapor edilmişti.

“SORUMLULUĞU SALDIRGANDAN KURBANA KAYDIRMAYA ÇALIŞAN BİR RAPOR GÖRDÜK”

Zelenski, Rusya’nın Donetsk bölgesindeki Toretsk’te şişman muvasala duraklarını tasavvur aldığını, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralılar arasında 3 çocuk olduğunu belirterek, bahis konusu raporla ilişkin “Rus teröristleri yoluyla işlenen bu ve ayrıksı binlerce suçla ait gâh uluslararası kuruluşlardan açık ve vaktiyle raporlar görmüyoruz. Zaman maatteessüf yıldırı devletini affetmeye ve sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya müteharrik Uluslararası Af Örgütü’nden ağız ağıza değişik aynı rapor gördük. Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik rastgele saldırısını harbi kılacak gelişigüzel şart – varsayımsal yerine dahi- imkânsız. Devletimize yönelik saldırganlık sebepsiz, istilacı ve bariz teröristtir. Eğer birisi tıpkı konuda kıygın ve saldırganın bire bir olduğunu kanıt fail aynı rapor hazırlarsa, mağdurla ilgili gâh veriler çözümleme edilirse ve saldırganın o tam hangi yaptığı ayn ardı edilirse buna tolerans gösterilemez” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIN ÖLÜMÜNÜN SORUMLULUĞUNU PAYLAŞIRSINIZ”

Kestirmece 200 dini binanın, yaklaşık 900 sağlık tesisinin, 2 bin 200’den çok eğitim kurumunun Acımasız saldırılarında hasar görmüş olduğunu veya yıkıldığını rapor fail Zelenski, “İşgalciler, akarsu amacıyla tam bekleyen insanlara, boşaltma otobüslerine ve şişman taşıma duraklarına yüz kere mahsustan namına topçu ve havan ateşi açtılar. Moskof ordusu, Holokost kurbanlarının anıtlarına, mezarlıklara dahi saldırmaktan izansız durmadı. Olenivka’daki kavga esirlerinin bulunduğu dinlenme kampı dahi dahil. ve nedense bu konuda hiçbir rapor namevcut. Bu terbiyesiz bire bir seçiciliktir. Teröristlerin gâh saldırılarını neymiş düz veya sözde beliğ kılan ayrımsız hikmet bağlamını bireşimli olarak yaratan hep, bunun teröristlere yardım ettiğinin farkına varmalıdır. Manipülatif raporlar sağlarsanız, o ant insanların ölümünün sorumluluğunu onlarla (suçlularla) paylaşırsınız” dedi.

Share: