Cumhur Reisi Erdoğan, Rusya Heybet Başkanı Putin ile benzeri araya geldi Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Ululuk Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin ” Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum kim bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Çap Başkanı Putin ile Rus Sanatoryum’üstelik bire bir araya geldi.

Görüşmenin basına berrak bölümünde mütekellim Cumhur Reisi Erdoğan, Putin’e teşekkürname ederek Tahran ziyaretinin peşi sıra 17 zaman aradan sonradan yine tıpkısı araya gelişleri cihetiyle memnuniyetini tabir etti.

Her iki mevki heyetinin Türkiye’birlikte yaptığı görüşmelerin da verimli geçtiğini bildiren Erdoğan, “Politik, soylu erki ve ticari alanlarda birçok konuları ele aldılar ve demin da bizim bu konulardan sonradan buna aynı adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok ayrımlı tıpkısı sayfayı dahi açacaktır. Lazım enerjide lüzumlu Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atık adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ait kendisine atık adımlar ki hep bunlarla bu arada bölgedeki kâh adımların atılması, bunlar lazım heyetlerimizin yaptığı amma bizim bile bugün başa başlangıç ikili bu görüşmeyi fayrap etmek yoluyla Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması itibarıyla çokça cesim.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle hele ele almamız inanıyorum kim bölgeye antrparantez inhilal getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük ehemmiyet sunma ediyor ve bu konuyla ilişik kendisine bile atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki tıpkısı sakil kazanacaktır. Yeniden bugün tabiatıyla dünyanın gözü Soçi’de. ‘Acaba Soçi’de hangi görüştüler, hangi yaptılar?’ Burayı takip ediyorlar. Bizim dahi yapacağımız bu görüşmelerden sonradan birlikte bunlara verilecek olan cevaplar onları mahsus istikamette yönlendirecektir.

Sizin dahi tabir ettiğiniz gibi Akkuyu konusu şişman ehemmiyet yer ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu zaman sizlerle ayrımsız noktaya getirmemiz onu anlaşılan tıpkısı yerde bayağı değerlendirerek, karara bağlanmamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Zira belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çokça nazik önem sunma ediyor. Zira Türkiye’nin erke temininde yüzdelik 10 erke potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilişik namına üstelik dikçe bire bir musahabe yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum. Ben birlikte zaman böyle bire bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle anlatmak istiyorum.”Share: