Esenlik Bakanı Koca’dan “primat çiçeği” açıklaması Açıklaması

Afiyet Bakanı Fahrettin Insan, Türkiye’de 5 primat çiçeği virüsü hastasının tespit edildiğini ve bu hastalardan 4’ünün iyileştiğini, aynı hastanın ise izolasyonda olduğunu bildirdi.

Nazır Herif, geri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Maymun çiçeği virüsüne ilgilendiren ayrımsız soru üzerine Vekil Kayırıcı, “Şu ana kadar ülkemizde 5 taklitçi çiçeği virüsü hastası belirleme edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve andıran çevresi izole edildi. 4 hastamız ağız ağıza iyileşti ve taburcu edildi, benzeri hastamız ise izolasyonda.” dedi.

Hastaların keyif durumlarının dolgunca olduğunu ve bir sorunlarının bulunmadığını dile getiren Eş, “Ülkemiz açısından aynı endemi evet üstelik global anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Kovid-19 salgınında, ortaya sâdır önce varyantların daha dinamik ve hasar donör olduğunu kaydeden Eş, Omicron varyantının ise henüz bulaşan olduğuna fakat hastalarda belli belirsiz seyrettiğine meni etti. Icra Vekili Âdem, “Anımsatma dozlarının yapılmasını seri öneriyorum. Antrparantez hele doğacak yaştaki vatandaşlarımızı kesin korumalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Icra Vekili Herif, sağlık çalışanlarının nefer haklarına ilgili soruya üstelik “Kullanılmamış tıpkısı yönetmelik hazırladık. Adaleti gerçekleştirme etmeye, emeğe karşılığını vermeye odaklandık. Taslak ilişkin kurumların görüşlerine açıldı. Geçenlerde yayınlanarak 15 Ağustos’ta devreye girecek. Hekimlerimizin ve keyif çalışanlarımızın memnuniyeti ile mesail henüz olağan çözülecek.” yanıtını verdi.

Share: